Reuters: USA oznámili veľké zmrazenie zahraničnej pomoci po tom, ako Trump nariadil revíziu účtov

LONDÝN – Reuters: USA pozastavili vojenskú pomoc Ukrajine a niekoľkým ďalším krajinám.

Joe Biden: Fotografia Reuters.

Americké ministerstvo zahraničia pozastavilo pomoc cudzím krajinám, píše agentúra Reuters. Ukrajina je jednou z nich. O ďalšej pomoci sa rozhodne na základe výsledkov kontroly. Úradníci zodpovední za projekty na Ukrajine dostali príkaz zastaviť všetky aktivity.

Americké ministerstvo zahraničia v piatok oznámilo, že ruší existujúce opatrenia zámorskej pomoci a zastavuje nové dodávky zahraničnej pomoci, vyplýva z nariadenia agentúry Reuters. Prichádza po tom, čo prezident Donald Trump nariadil pozastavenie pomoci, kým sa nepreverí, či je v súlade s jeho domácou politikou. V príkaze, ktorý pripravil Úrad pre zahraničnú pomoc ministerstva a schválil minister zahraničných vecí Marco Rubio, sa uvádza, že povolenie na financovanie armády je len pre Izrael a Egypt. V dokumente nie sú uvedené žiadne ďalšie krajiny.

Hrozí tým odrezanie miliárd dolárov na pomoc. Svetovým lídrom v poskytovaní pomoci sú Spojené štáty americké, ktoré vo fiškálnom roku 2023 dosiahli 72 miliárd dolárov.

V pondelok, niekoľko hodín po nástupe do úradu, Trump nariadil 90-dňovú prestávku v zahraničnej pomoci a preskúmanie jej účinnosti a súladu s jeho zahraničnou politikou. Rozsah tejto pomoci však nebol bezprostredne známy.

Nariadenie ministerstva zahraničných vecí hovorí, že s okamžitou platnosťou by vysokí úradníci „by mali zabezpečiť, aby sa nové záväzky zahraničnej pomoci ukončili v najväčšom rozsahu povolenom zákonom“, kým Rubio nerozhodne o preskúmaní. Hovorí, že súčasná zahraničná pomoc je okamžite pozastavená, kým Rubio nevykoná kontrolu. “Toto je šialené,” povedal Jeremy Konyndyk, bývalý predstaviteľ USAID, ktorý je teraz prezidentom Medzinárodnej agentúry pre utečencov.
“Toto nie je pokus v dobrej viere otvorene prehodnotiť program zahraničnej pomoci. Je to len podvratný krok, ktorý má spôsobiť čo najväčšiu skazu,” povedal Konyndyk. Trumpov príkaz je podľa zdroja oboznámeného s diskusiou v Kongrese nezákonný. “Zmrazenie týchto zahraničných investícií prinúti našich medzinárodných partnerov hľadať iné zdroje financovania – pravdepodobne medzi protivníkmi a rivalmi USA – aby vyplnili túto medzeru a nahradili vplyv Spojených štátov. Situácia bude horšia, čím dlhšie sa budú tieto nezákonné prieťahy ťahať,” dodal. na,“ povedal zdroj.pod podmienkou anonymity.

Výnimky z pravidla

Predstaviteľ americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj pod podmienkou anonymity uviedol, že úradníci zodpovední za projekty na Ukrajine dostali príkaz zastaviť všetky aktivity. Medzi zmrazenými projektmi je podpora školského vzdelávania a zdravotnej starostlivosti vrátane núdzovej starostlivosti o rodiace ženy a očkovania detí, uviedol predstaviteľ.
Rubio urobí „rozhodnutia o pokračovaní, úprave alebo zrušení zámorských programov“ po ich preskúmaní v priebehu nasledujúcich 85 dní. Dovtedy môže Rubio schváliť výnimku. Rubio podľa nariadenia schválil núdzovú potravinovú pomoc ako výnimku. Ide o súčasť programu humanitárnej pomoci pre pásmo Gazy po prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré sa začalo v nedeľu, a pre niekoľko ďalších regiónov, ktoré čelia hladomorovej kríze, vrátane Sudánu. Konindyk však uviedol, že núdzová potravinová pomoc predstavuje malú časť celkovej humanitárnej pomoci.
Dodal, že budú musieť byť pozastavené programy výživy, zdravia a očkovania a bude musieť byť zastavená pomoc Gaze a Sýrii a utečeneckým táborom v Sudáne. “Je to zámerný chaos,” povedal bývalý vysoký predstaviteľ americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj pod podmienkou zachovania anonymity. “Organizácie budú musieť zastaviť všetky aktivity vrátane všetkých núdzových zdravotných programov týkajúcich sa HIV/AIDS, výživy, zdravia matiek a detí, poľnohospodárskej práce, podpory organizácií občianskej spoločnosti a vzdelávania,” uviedol predstaviteľ. V príkaze ministerstva zahraničia sa tiež uvádza, že Rubio schválil výnimky pre „zahraničné vojenské financovanie Izraela a Egypta a administratívne výdavky vrátane miezd, ktoré sú potrebné na financovanie zahraničnej armády“.
Izrael dostáva ročne 3,3 miliardy dolárov na zahraničné vojenské financovanie, zatiaľ čo Egypt dostáva približne 1,3 miliardy dolárov. Podľa žiadosti administratívy bývalého prezidenta Joea Bidena adresovanej Kongresu medzi krajiny oprávnené na túto pomoc v roku 2025 patria Ukrajina, Gruzínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Taiwan, Indonézia, Filipíny, Thajsko, Vietnam, Džibutsko, Kolumbia, Panama, Ekvádor, Izrael, Egypt a Jordánsko. V žiadosti sa tiež uvádza, že zahraničné vojenské financovanie “je zamerané na podporu schopnosti libanonských ozbrojených síl znižovať nestabilitu a bojovať proti škodlivému iránskemu vplyvu”. Libanon sa v súčasnosti snaží rozmiestniť na juhu krajiny vojenský kontingent. Izraelské jednotky opúšťajú región po dohode o prímerí, ktorá tiež vyzýva na stiahnutie jednotiek a zbraní Hizballáhu podporovaných Iránom. Autori: Humeyra Pamuk, Daphne Psaledakis.