Prehľad hutníckej výroby na Ukrajine, projekty a zdroje

KYJEV – Koľko kovových rúd Ukrajina ťaží, aké sú jej kapacity a aké sú jej perspektívne projekty?

Ukrajina a Spojené štáty tento týždeň podpísali dohodu, ktorú aktívne presadzuje americký prezident Donald Trump. Dohoda poskytne Spojeným štátom preferenčný prístup k novým ukrajinským obchodom s nerastnými surovinami a k ​​financovaniu investícií do obnovy Ukrajiny.

EXPORT

Podľa colnej správy Ukrajina v roku 2024 vyviezla tovar v hodnote 41,6 miliardy dolárov, z čoho 4,4 miliardy dolárov alebo 11 % z celkového objemu tvorili kovy/výrobky z nich vyrobené. V roku 2020 dosiahol ukrajinský export 49,2 miliardy dolárov, z toho 7,7 miliardy dolárov v prípade železných kovov.

OXID HLINITÝ

Od roku 2021 spracovávala Nikolajevská rafinéria oxidu hlinitého dovážaný bauxit na 1,8 milióna ton oxidu hlinitého ročne a dodávala ho spoločnosti Rusal v Rusku. Rafinéria pozastavila výrobu po vypuknutí konfliktu v roku 2022. Podľa Medzinárodného inštitútu pre hliník predstavovala v roku 2021 produkcia oxidu hlinitého v Nikolajeve 1,3 % z celosvetového objemu 138,6 milióna ton. V roku 2024 predstavovala celosvetová produkcia oxidu hlinitého 147 miliónov ton.

UHLIE

Väčšina uhoľných baní sa nachádza v oblastiach, ktoré Rusko kontroluje a považuje za svoje územie. Podľa CEIC klesla produkcia uhlia na Ukrajine v roku 2023 na 23,3 milióna ton zo 64,9 milióna ton v roku 2013.

GÁLIUM

Podľa Americkej geologickej služby (USGS) Ukrajina v roku 2021 vyťažila 1 tonu gália. Pre porovnanie, Čína v roku 2024 vyťaží 750 ton.

GRAFIT

Podľa USGS Ukrajina v roku 2024 vyprodukovala 1 200 ton grafitu, čo predstavuje 0,08 % z celosvetovej produkcie. V súčasnosti je Zavalevský závod jediným prevádzkovaným grafitovým aktívom na Ukrajine. Výrobu obnovila v októbri po dočasnom zastavení z dôvodu nedostatku investícií, informovala spoločnosť BMI. Ložisko grafitu Balakhovskoye ešte nebolo vyvinuté. Jeho prevádzkovateľ, spoločnosť BGV Graphite, investovala v roku 2024 10 miliónov dolárov do predbežnej štúdie uskutočniteľnosti a predbežného ekonomického posúdenia. Štúdia bola dokončená začiatkom roka 2025.

ŽELEZNÁ RUDA

Ukrajina v minulom roku medziročne zvýšila vývoz železnej rudy o 90 % na 33,7 milióna ton vďaka otvoreniu námorného exportného koridoru v auguste 2023. Podľa USGS Ukrajina v roku 2020 produkovala 3,2 % svetovej železnej rudy a 1,5 % surového železa.

LÍTIUM

Na Ukrajine sú v počiatočných fázach dva lítiové projekty, ktoré budú využívať ložiská tvrdých hornín. Ševčenkovskij – nachádza sa v Donecku, Rusko považuje Doneckú oblasť za svoje územie. Druhým projektom sú ložiská Polohovskoje a Dobra, ktoré sa nachádzajú v strednej Ukrajine. Podľa Štátnej geologickej služby Ukrajiny predstavujú zásoby lítia na Ukrajine 500 tisíc ton, čo predstavuje 1,7 % celkových svetových zásob.

MANGÁN

Podľa USGS Ukrajina v roku 2020 vyťažila 3,1 % svetovej mangánovej rudy podľa obsahu. Ale odvtedy produkcia klesla. Spoločnosť dodala, že najmenej dva závody na ťažbu a spracovanie mangánu na Ukrajine sú od novembra 2023 nečinné a ďalšie dva obnovili minimálnu výrobu v druhom štvrťroku 2024. Produkcia silikomangánu v roku 2024 klesla o 45 % na 104,15 tisíc ton a feromangánu o 66,5 % na 3,6 tisíc ton, informovala vo februári agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na Ukrajinskú asociáciu výrobcov ferozliatin.

PRVKY VZÁCNYCH ZEMÍN

V súčasnosti na Ukrajine nie sú v prevádzke žiadne bane ani ložiská vzácnych zemín, ktoré by boli v aktívnom rozvoji. Čína zostáva dominantným hráčom na trhu so vzácnymi kovmi a drží takmer monopol na globálne dodávky. Podľa Ústavu geológie Ukrajiny sa v krajine nachádzajú prvky vzácnych zemín, ako je lantán, cér, neodým, erbium a ytrium. Podrobnosti o rezervách sú utajené. Podľa USGS sú kovy vzácnych zemín široko rozšírené po celom svete, ale ich priemyselné koncentrácie sú menej bežné ako u väčšiny ostatných minerálov.

OCEĽ

Podľa Svetovej oceliarskej asociácie (World Steel Association) Ukrajina v roku 2024 vyrobí 7,6 milióna ton ocele, čo bude predstavovať 0,4 % svetovej produkcie, oproti 21,4 miliónom ton v roku 2021.

TITÁNOVÉ SUROVINY

Podľa údajov USGS, ktoré nezahŕňajú produkciu v USA, bola Ukrajina v roku 2020 piatym najväčším producentom titánovej špongie s 2,2 % podielom na svetovej produkcii a šiestym najväčším producentom ilmenitu s 5,8 % podielom. Od roku 2022 sa Ukrajina zameriava na výrobu ilmenitového koncentrátu, ktorý chemický priemysel používa na výrobu pigmentov. Spoločnosť UMCC Titanium, ktorú Ukrajina reprivatizovala koncom roka 2024, prevádzkuje ťažobný a spracovateľský závod na severozápade krajiny. Výroba sa obnovila v júli. Podľa spoločnosti, ktorú citoval ukrajinský denník Liga.net, dodala spoločnosť v období od januára do septembra 2024 do USA a Európy 110-tisíc ton ilmenitového koncentrátu, čiastočne z existujúcich zásob.

URÁN

Podľa Svetovej jadrovej asociácie sa Ukrajina umiestnila na 12. mieste na svete v zásobách uránu – 107 200 ton, čo predstavuje 2 % z celkového počtu svetových zásob.