Prečo OMV vypovedal zmluvu s gigantom Gazprom

Spúšťačom, ktorý ukončil viac ako 50-ročný vzťah medzi ruskou skupinou Gazprom a rakúskou OMV začiatkom tohto mesiaca, bolo rozhodnutie rakúskej skupiny zabaviť ruský plyn ako platbu na pokrytie súm dlžných OMV, po rozhodnutí arbitrážneho súdu.

Potvrdili to viaceré informačné zdroje.

Dňa 13. novembra OMV oznámila, že vyhrala arbitrážny spor proti Gazpromu. Nemecký súd nariadil Gazpromu zaplatiť 230 miliónov eur OMV za nezrovnalosti v dodávkach plynu. Rakúska skupina v tom čase uviedla, že podnikne okamžité kroky na implementáciu rozhodnutia súdu tým, že podnikne kroky proti vlastným faktúram pre Gazprom. O tri dni neskôr Gazprom pozastavil dodávky plynu OMV.

Zdroje citované agentúrou Reuters tvrdia, že OMV zaistila dodávky plynu za október v hodnote 230 miliónov eur. Bolo to prvýkrát, čo zákazník z Európskej únie nezaplatil za plyn Gazprom, uviedol zdroj blízky ruskému gigantovi. Zdroj blízky OMV prezradil, že rakúska skupina sa rozhodla v októbri odobrať plyn dodaný Gazpromom namiesto sumy priznanej arbitrážnym súdom, pretože to považovala za poslednú možnosť získať späť svoje peniaze v prípade, že Ukrajina už od roku 2025 nepovoľuje tranzit ruského zemného plynu cez svoje územie. V reakcii na to Gazprom považuje zabavenie plynu za nezaplatenie a následne zastavil dodávky, uviedol zdroj blízky Gazpromu.

Náhle ukončenie vzťahu Gazpromu s OMV zaskočilo mnohých pozorovateľov a je ranou pre dlhodobý politický a ekonomický vplyv Gazpromu v strednej Európe. Rakúsko je jedným z najvernejších zákazníkov Gazpromu, ktorý je takmer úplne závislý od ruského plynu, aj keď ostatné krajiny EÚ prešli na dovoz z Nórska, Spojených štátov a Kataru. Zmluvy medzi OMV a Gazpromom obsahujú klauzulu „take-or-pay“, ktorá stanovuje, že OMV musí platiť za plyn dodávaný Gazpromom, aj keď nepotrebuje celé množstvo plynu stanovené v zmluve.