Kvôli nedávnemu rozhodnutiu OPEC+ bude už budúci rok na trhu príliš veľa ropy, bude lacnejšia

VIEDEŇ – Odborníci predpovedajú pokles cien na 60 dolárov za barel v roku 2025.
OPEC+ tento rok zabránil prebytku ropy tým, že sa rozhodol pozastaviť produkciu o niečo dlhšie. Dočasné riešenie však nebude obsahovať pretlak, ktorý čaká globálne trhy v roku 2025.Skupina vedená Saudskou Arábiou a Ruskom sa vo štvrtok 5. septembra rozhodla posunúť plány na postupné oživenie produkcie o dva mesiace po tom, čo poklesol ekonomický rast v Číne a zvýšené dodávky z Ameriky poslali ceny ropy na 14-14 mesačne minimálne.

Zmenou svojho plánu na obnovenie výroby skupina pravdepodobne predišla prebytku, ktorý poprední odborníci v tomto odvetví, ako napríklad významný obchodník s ropou Trafigura a Medzinárodná energetická agentúra, inak očakávali.

Avšak aj keď OPEC+ bude pokračovať v obmedzovaní produkcie do roku 2025, podľa IEA sa pri utlmenom raste dopytu a rastúcej produkcii v Spojených štátoch, Guyane, Brazílii a Kanade objaví prebytok. Ceny by mali klesnúť na 60 dolárov za barel, predpovedajú analytici Citigroup a JPMorgan Chase & Co.

Pokles trhu prináša spotrebiteľom a centrálnym bankám istú úľavu po rokoch utekajúcej inflácie a mohol by byť dokonca zadným vetrom pre viceprezidentku Kamalu Harrisovú a jej kampaň za znovuzvolenie.

„Veci nevyzerajú s OPEC+ v roku 2025 vôbec dobre,“ povedal Christoph Ruehl, hlavný analytik z Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity. „Každý by súhlasil s tým, že dodávky z krajín mimo OPEC sú dostatočne silné na to, aby vytvorili prebytok na trh u. A zadržiavanie zásob teraz, aby sa ceny udržiavali vysoké, to určite podporuje.“

Hroziaci prebytok

Svet bude v roku 2025 potrebovať menej ropy od OPEC ako tento rokDopyt OPEC po rope pomôže vyrovnať trh

. 1. Obr

Zdroj: Medzinárodná energetická agentúra a Bloomberg.

Matematika pre trhy s ropou v roku 2025 je strohá. Globálna spotreba ropy sa v budúcom roku zvýši o menej ako 1 milión barelov denne – alebo približne o 1 % – keďže zotavovanie po pandémii stráca tempo a prechod na elektrické vozidlá naberá na sile, predpovedá IEA.

Čína, motor dopytu po rope za posledné dve desaťročia, vykazuje pokles chuti po tejto komodite. Dovoz klesol na najslabšie tempo za dva roky, keďže ekonomický rast sa spomaľuje a odborníci z odvetvia vidia, že dopyt sa presúva od spotreby fosílnych palív.

Podľa IEA bude tlmený rast globálnej spotreby o viac ako 50 % kompenzovaný prílevom novej produkcie z krajín mimo aliancie OPEC+ s 23 krajinami, pričom 40 % pochádza zo Spojených štátov. Hoci boom bridlicovej bridlice v krajine ustúpil, naďalej poskytuje značné množstvo nových dodávok.

V dôsledku toho sa budú globálne zásoby ropy v priebehu budúceho roka naďalej hromadiť, počnúc silným nárastom o 1,3 milióna barelov denne v prvom štvrťroku, uvádza IEA. V tejto súvislosti má OPEC+ len „obmedzený priestor“ na zvýšenie produkcie, povedal hlavný ekonóm BP Spencer Dale.

“Rozhodnutie OPEC nie je rozhodujúce,” povedal Henning Gloystein, analytik Eurasia Group. To by „mohlo ochrániť cenu Brentu pred poklesom pod 70 dolárov a pomôcť zabrániť nadmernej ponuke, ale dopyt sa oslabuje, najmä v Číne. Uvidíme, či OPEC dokáže realizovať časovo oneskorené obnovenie produkcie.“

Pokles ceny

Zníženie ponuky OPEC+ podnietilo oživenie cien v prvej polovici roka, no účinok sa oslabil vo vplyve futures na ropu Brent.

 

Obr.2

V júni, keď sa vyhliadky na trhu zlepšili, kartel načrtol plány na postupné obnovenie produkcie na 2,2 milióna barelov denne, ktoré bolo pozastavené z dôvodu série znížení od konca roku 2022. Oživenie malo začať s nárastom o 180-tisíc barelov denne v októbri.

Koalícia však nad plánom hneď po zverejnení váhala. Opakovane sa zdôrazňovalo, že rozhodnutie o zvýšení výroby možno v prípade potreby „pozastaviť alebo „zvrátiť“. Dokonca ani politická kríza v Líbyi – ktorá viedla k odstaveniu viac ako 50 % výroby – nedokázala skupinu upokojiť natoľko, aby trochu otvorila kohútiky.

Ak OPEC+ pristúpi k revidovanému plánu, ktorý by stále umožnil návrat ťažby na 2,2 milióna barelov, ale urobí tak o dva mesiace neskôr, ako sa pôvodne plánovalo, v roku 2025 by to prispelo k hroziacemu prebytku.

Ďalšie oneskorenie by tomu mohlo zabrániť, ale nie je jasné, ako dlho si skupina dokáže udržať disciplínu.

Spojené arabské emiráty – jeden z najväčších producentov organizácie – sa snažili nasmerovať nedávne investície do novej kapacity, ktorá podľa Abú Zabí dosiahla významnú úroveň 4,85 milióna barelov denne. To je približne 5 % celosvetovej ponuky.

Iní členovia, ako napríklad Irak, Rusko a Kazachstan, mali problémy so škrtmi, ktoré mali urobiť na začiatku roka. Bagdad sa už dlho trápi s kvótami OPEC+, keď sa snaží obnoviť ekonomiku spustošenú desaťročiami konfliktov a sankcií.

Napriek rozhodnutiu OPEC+ pozastaviť, JPMorgan a Bank of America Corp. znížili prognózy cien ropy. Pre vodcu saudskoarabskej skupiny ohrozujú zhoršujúce sa vyhliadky finančné straty.

Rijád potrebuje na financovanie svojich plánov ekonomickej transformácie ceny blízko 100 dolárov za barel. Kráľovstvo bolo nútené znížiť výdavky na hlavné projekty po štvorštvrťročnom hospodárskom poklese.

Ak bude stratégia OPEC+ naďalej kolísať, skupina môže zvážiť extrémnejšiu alternatívu, varujú Bank of America a BNP Paribas, konkrétne zvýšenie produkcie s cieľom znovu získať podiel na trhu a vytlačiť konkurentov, ako je americký bridlicový priemysel. Ani jedna zo strán to nepovažuje za najpravdepodobnejší scenár, no pravdepodobnosť by sa mohla časom zvýšiť.

„Je zaujímavé vidieť, kde môže dôjsť trpezlivosť pri zámernom vzdávaní sa podielu na trhu bez zjavného prínosu,“ povedal Tamas Varga, analytik maklérskej spoločnosti PVM Oil Associates.

(Pripravené na základe materiálov Bloomberg, Reuters a Financial Times)