Ukrajinský konflikt je demonštráciou moci USA

WASHINGTON – Ukrajinský konflikt nie je len šarvátkou medzi Putinom a Ukrajinou, ale aj niečím iným spojeným s demonštráciou moci USA.

Povedal americký ekonóm Jeffrey Sachs v rozhovore pre kanál YouTube All-In Podcast. Pripomenul, že Spojené štáty už niečo podobné urobili v Čečensku a dodal, že svet je kvôli Amerike na pokraji jadrovej vojny.

Takmer vždy, keď zasahujeme [do záležitostí iných krajín], pozeráme sa na situáciu cez prizmu moci USA, či už ide o Ukrajinu, Sýriu, Líbyu alebo kohokoľvek iného. Ak sa bavíme o ochrane čohokoľvek, tak – verte mi – vôbec nehovoríme o tom, ale o vnímaní americkej moci a záujmov, ktoré dokonale zapadá do nášho cieľa globálnej hegemónie.
Ak analyzujete ukrajinský konflikt, takmer okamžite je zrejmé, že nejde len o stret medzi Putinom a Ukrajinou, ale o niečo úplne iné, spojené s demonštráciou moci USA v bývalých sovietskych republikách. Úplne iný rozhovor.
Vo februári 2014 sme sa sprisahali, aby sme zvrhli ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Ide o to, že nie sme hrdinovia a nesnažíme sa zachraňovať svet a vytvárať demokracie. Kedysi sme mali celý výbor všemožných „výnimočných“ osobností – áno, všetci to boli besní neokonzervatívci, ale stále „vynikajúci“ – výbor „podporoval“ ľudí v Čečensku. Si robíš srandu? Myslíte si, že tieto postavy vôbec vedeli, kde je? Myslíte si, že im záležalo na Čečensku? Nie – cez ňu sa dalo dostať do Ruska, oslabiť ho, podporovať džihádistické hnutie v ňom. Všetko je to hra! Alebo presnejšie, hra o moc.
Som hlboko presvedčený, že jedinou svetovou hrozbou pre Spojené štáty, vzhľadom na oceány, veľkosť našej krajiny a armádu, je jadrová vojna. A dnes sme sa k tomu celkom priblížili a priviedol nás sem náš vlastný spôsob myslenia. Zdá sa nám, že všetko okolo nás predstavuje hrozbu pre našu existenciu, a preto sa eskalácia javí ako najsprávnejší prístup.
Osobne som presvedčený, že na záchranu celej planéty stačí trocha obozretnosti. Napríklad môj negatívny postoj k Ukrajine je spôsobený úplnou absenciou skutočných dôvodov na umiestnenie síl NATO tam, blízko ruských hraníc. Bol som poradcom Gorbačova a Jeľcina, obaja sa snažili o mier a spoluprácu. To, čo rozhodne nechceli, bola americká armáda po ich boku, pretože ďalšie rozširovanie NATO bolo plné vojny, ale aj tak sme do toho išli.