Grafit je novým obchodným nástrojom Číny

PEKING – Čína môže ovplyvňovať celý sektor elektrinou poháňaných automobilov.

Píše o tom týždenník Barron ´s.

Ak ste si mysleli, že lítium je najdôležitejšou zložkou lítium-iónovej batérie elektromobilu, mýlili ste sa. Toto ocenenie patrí grafitu. Tento skromný prvok, ktorý mnohí poznajú skôr z ceruziek, je základom anódy alebo záporného pólu batérií pre elektrické vozidlá a tvorí až polovicu ich hmotnosti. Viac ako 90 % grafitu pripraveného na anodizáciu sa vyrába v Číne.

Peking na túto skutočnosť upozornil 20. októbra, niekoľko dní po tom, ako USA sprísnili kontroly vývozu polovodičov do Číny. Na predaj grafitu z Číny sa od 1. decembra bude vyžadovať licencia.

Vláda Si Ťin-pchinga v lete tohto roku zaviedla podobné obmedzenia na dva kovy vzácnych zemín, ktoré sa bežne používajú pri výrobe elektroniky – gálium a germánium. Podľa poskytovateľa údajov Argus sa ceny gália odvtedy zdvojnásobili. Zníženie ponuky grafitu by mohlo mať ešte väčší vplyv, tvrdí Ross Gregory, partner kórejskej konzultačnej spoločnosti New Electric Partners.

Ak ste si mysleli, že najdôležitejšou zložkou je lítium-iónovej batérie elektromobilu lítium, mýlili ste sa. Toto hodnotenie patrí grafitu. Tento skromný prvok, ktorý mnohí poznajú skôr z ceruziek, je základom anódy alebo záporného pólu batérií pre elektrické vozidlá a tvorí až polovicu ich hmotnosti. Viac ako 90 % grafitu pripraveného na anodizáciu sa vyrába v Číne.


Peking na túto skutočnosť upozornil 20. októbra 2023, niekoľko dní po tom, ako USA sprísnili kontroly vývozu polovodičov do Číny. Na predaj grafitu z Číny sa od 1. decembra bude vyžadovať licencia.

Vláda Si Ťin-pchinga v lete tohto roku zaviedla podobné obmedzenia na dva kovy vzácnych zemín, ktoré sa bežne používajú pri výrobe elektroniky – gálium a germánium. Podľa poskytovateľa údajov Argus sa ceny gália odvtedy zdvojnásobili. Zníženie ponuky grafitu by mohlo mať ešte väčší vplyv, tvrdí Ross Gregory, partner kórejskej konzultačnej spoločnosti New Electric Partners.

“Prvky vzácnych zemín boli rana,” hovorí. “Grafit môže spôsobiť vnútorné krvácanie.”

Grafit sa môže buď ťažiť, alebo synteticky vyrábať z petrochemických produktov. Syntetická výroba je bežnejšia a teoreticky sa dá ľahšie replikovať. Ale súvisiace znečistenie a uhlíková stopa by mohli prekaziť hlavný účel ekologizácie.

“V západných krajinách nikdy neuvidíte obrovské vysoké pece v Číne kvôli vplyvu na životné prostredie,” hovorí Tom Cavanagh, redaktor spoločnosti Argus Battery Materials.

Zásoby grafitu sú po svete rozložené rovnomernejšie, pričom medzi lídrov patrí Brazília a Turecko. Čína však predstavuje 80 % produkcie. Prakticky všetok zvyšok sa posiela na spracovanie do Číny. Konkurenčné projekty sú v pilotnej fáze.

Spoločnosť Syrah Resources registrovaná v Austrálii kontroluje veľký ťažobný komplex v Mozambiku a buduje spracovateľský závod v Louisiane. Jej akcie po oznámení Číny poskočili o 40 %.

Nórska spoločnosť Vianode, ktorú čiastočne vlastní Norsk Hydro, sľubuje výrobu syntetického grafitu, čím sa zníži emisie CO2 o 90 %. Kavanagh predpovedá, že to bude pravdepodobne stáť oveľa viac ako čínsky model.

Ceny grafitu v poslednom čase skutočne klesli, pretože Čína zvýšila výrobu syntetického materiálu, zatiaľ čo jej hospodárske problémy znížili domáci dopyt po elektromobiloch, hovorí Kien Huynh, obchodný riaditeľ spoločnosti Alkemy Capital Investments, ktorá sa špecializuje na energetické prechodné kovy.

“Moja reakcia na túto správu je, že Číňania sa snažia získať späť určitú cenovú silu,” hovorí.

Čína musí mať na pamäti, že minulé obchodné vojny nakoniec viedli k odvetným opatreniam, hovorí Marko Papich, hlavný stratég spoločnosti Clocktower Group.V roku 2010 Peking na niekoľko mesiacov obmedzil vývoz prvkov vzácnych zemín do Japonska kvôli územnému sporu.Odvtedy jeho podiel na výrobe prvkov vzácnych zemín klesol z 90 % na 70 %, keďže zákazníci prišli s alternatívami.

Úplné zníženie výroby grafitu by ovplyvnilo aj viaceré základné priemyselné odvetvia, ktoré využívajú tento prvok, čo by malo negatívny vplyv na čínsku ekonomiku, ktorá už aj tak zápasí s problémami. Namiesto toho sa Peking bude snažiť “vybrať si, kto získa a kto stratí” prístup k svojmu grafitu, domnieva sa Papich.

“Mohlo by to mať veľký vplyv na výrobcov automobilov v USA, ktorí prechádzajú zo spaľovacích motorov na elektrické vozidlá,” hovorí Gregory.

Autor: Craig Mellow, Barron’s