Goldman a JPMorgan sa domnievajú, že trh s vysokou pravdepodobnosťou oceňuje recesiu
NEW YORK – Finančné trhy signalizujú hrozbu blížiacej sa recesie.
Pravdepodobnosť takéhoto výsledku sa opäť zvýšila po turbulenciách na trhu, ktoré minulý týždeň vyvolali paniku na Wall Street.
Model finančných trhov Goldman Sachs ukazuje 41% šancu na recesiu. Zdroj: Goldman Sachs, Bloomberg
Aj keď pravdepodobnosť recesie zostáva nízka, modely od Goldman Sachs Group Inc a JPMorgan Chase & Co ukazujú, že trhy majú vyššiu pravdepodobnosť hospodárskeho poklesu. Takéto signály prichádzajú z amerického dlhopisového trhu a v menšej miere z akcií, ktoré sú citlivé na výkyvy v hospodárskom cykle.
Akciové a dlhopisové trhy spolu odhadujú pravdepodobnosť recesie v USA na 41 %, čo je nárast z 29 % v apríli, uvádza Goldman. Najnovší nárast bol poháňaný nádejami na agresívnejšie zníženie sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému a nedostatočne výkonné akcie, ktoré sú citlivé na výkyvy hospodárskeho cyklu. Podobný model JPMorgan uvádza pravdepodobnosť recesie na 31 %, oproti 20 % na konci marca. Rast je spôsobený prudkou revíziou cien amerických štátnych dlhopisov.
Stratég JPMorgan Nikolaos Panigirtzoglou uviedol, že riziko recesie v bankovom modeli odráža rozsah znížení sadzieb, ktoré boli zohľadnené po tom, čo správa o zamestnanosti ukázala, že rast pracovných miest sa minulý mesiac spomalil. Poznamenal, že akciový trh signalizuje 20-percentnú šancu recesie, oproti nule začiatkom tohto roka, keď akciové trhy zaznamenávali rekordy.
“Trhy dlhopisov a akcií v USA nie sú konzistentné s trhom so sadzbami,” povedal. “Ak bude ďalší augustový prieskum domácností v USA taký slabý ako v júli a potvrdí teóriu recesie, čaká nás obrovský pokles.”
Slabé údaje o raste pracovných miest zverejnené 2. augusta naznačujú, že ekonomika pravdepodobne spomaľuje. Investori sa obávajú, že Fed príliš dlho čakal, kým začne uvoľňovať menovú politiku.
Napriek slabému tempu rastu pracovných miest sa však mesačné tempo udržalo nad hranicou 100-tisíc a ďalšie ekonomické ukazovatele nevarovali pred blížiacou sa recesiou. Napríklad optimizmus medzi malými podnikmi v USA dosiahol v júli viac ako dvojročné maximum. Okrem toho sa predpovede ekonómov výrazne nezmenili, pričom konsenzus zostal od apríla na úrovni 30 % po dosiahnutí takmer 70 % v roku 2023.
Pravdepodobnosť recesie sa zvýšila vo všetkých triedach aktív.
Zdroj: JPMorgan, Bloomberg
Banka počíta metriky porovnaním vrcholov rôznych tried aktív pred recesiou a ich najnižších hodnôt počas poklesu.
Index S&P 500 stále klesol o viac ako 4 % zo svojho rekordu z polovice júla, zatiaľ čo index Nasdaq 100, ktorému dominujú technologické spoločnosti, klesol o viac ako 8 % zo svojho maxima.
Podľa modelov Goldman a JPMorgan majú stávkové trhy kurz vyššie ako akcie. Podľa Goldmanových modelov 12-mesačná predpokladaná zmena referenčnej sadzby Fedu naznačuje 92% šancu na recesiu v budúcom roku, zatiaľ čo trajektória päťročného výnosu štátnej pokladnice ukazuje 58% šancu na spomalenie ekonomiky.
Existuje však veľa upokojujúcich signálov na úverových a hypotekárnych trhoch, kde úrovne rizika nevyvolávajú veľké obavy. Christian Mueller-Glissmann, vedúci výskumu alokácie aktív v Goldman Sachs, uviedol, že napriek rastúcej pravdepodobnosti určenej trhovým modelom ekonómovia spoločnosti odhadujú riziká poklesu len na 25 %, čo je „stále relatívne málo“.