Financial Times: Ukrajina a Ruská federácia rokujú o zastavení útokov na energetické zariadenia
Moskva a Kyjev v posledných týždňoch znížili frekvenciu útokov na energetickú infraštruktúru druhej strany © Evgeniy Maloletka/AP
Kyjev sa snaží obnoviť rozhovory sprostredkované Katarom, ktoré sa v auguste priblížili k dohode, ale boli vykoľajené ukrajinskou inváziou do Kurskej oblasti, uviedli ľudia, medzi ktorými sú aj vysokí ukrajinskí predstavitelia.
“Teraz existujú prvé kontakty o možnom obnovení rokovaní,” povedal diplomat, ktorý o veci vie. “Teraz sa rieši otázka energetických zariadení.”
Dohoda by znamenala najvýznamnejšiu deeskaláciu vojenského konfliktu, odkedy ruský prezident Vladimir Putin nariadil začiatkom roku 2022 začať špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento mesiac povedal, že dohoda o ochrane energetických zariadení by mohla signalizovať pripravenosť Ruska na širšie mierové rozhovory.
Moskva a Kyjev už v posledných týždňoch znížili frekvenciu vzájomných útokov na energetickú infraštruktúru v rámci dohody, ktorú dosiahli ich spravodajské služby, tvrdí vysoký ukrajinský predstaviteľ.
S blížiacou sa zimou Ukrajina čelí vážnym problémom v dôsledku masívnych ruských raketových útokov, ktoré zničili takmer polovicu jej energetickej kapacity.
Krajina sa teraz vo veľkej miere spolieha na svoje jadrové elektrárne a dovoz energie od európskych partnerov.
Kyjev aj Moskva už skôr uznali, že zastavenie útokov na ukrajinskú energetickú sieť a ruské zariadenia na rafináciu ropy je v ich spoločnom záujme. Je však nepravdepodobné, že by Putin súhlasil s dohodou, kým ruské jednotky nevytlačia ukrajinské jednotky z oblasti Kurska, kde stále kontrolujú približne 600 kilometrov štvorcových. km územia, tvrdí bývalý vysoký predstaviteľ Kremľa so znalosťou rokovaní.
„Zatiaľ čo [Ukrajinci] šliapu po zemi v Kursku, Putin zaútočí na Zelenského energetickú infraštruktúru,“ uviedol zdroj.
Ukrajina stále plánuje pokračovať v úderoch na ciele vrátane ropných rafinérií, aby prinútila Rusko k rokovaniam, uviedol vysoký ukrajinský predstaviteľ.
Okrem schopnosti úderov na veľké vzdialenosti, ktoré umožňujú Kyjevu zasiahnuť energetické a vojenské zariadenia v Rusku, vysoký ukrajinský predstaviteľ povedal: „Nemáme veľa páky na to, aby sme [prinútili Rusov] vyjednávať“.
Vpád do Kurskej oblasti viedol Moskvu k odstúpeniu z predchádzajúceho kola rokovaní v auguste, práve keď predstavitelia začali plánovať osobné stretnutie v Dauhe.
Katar začal tieto rozhovory sprostredkovať v júni po tom, čo Zelenskyj usporiadal mierový summit vo Švajčiarsku, na ktorý Rusko nepozvalo.
Putinov tlačový tajomník Dmitrij Peskov to odmietol komentovať.
Zelenského úrad na žiadosť o vyjadrenie okamžite neodpovedal. Ostatné pokusy o dohodu v minulosti tiež zlyhali.
Štyria ukrajinskí predstavitelia povedali pre Financial Times, že Kyjev a Moskva sa vlani na jeseň dohodli, že nebudú navzájom útočiť na energetické zariadenia.
V dôsledku toho sa Rusko tej zimy zdržalo veľkých útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru v rokoch 2022-23, podľa dvoch ukrajinských predstaviteľov a osoby vo Washingtone oboznámenej so situáciou.
Táto dohoda mala podľa účastníkov rozhovoru pripraviť cestu k uzavretiu formálneho obchodu.
Vo februári a marci tohto roku však Kyjev obnovil útoky dronov na ruské ropné zariadenia v snahe zvýšiť tlak na Moskvu po zlyhaní protiofenzívy z roku 2023.
Napriek varovaniam Bieleho domu, aby útoky zastavil, Kyjev v nich pokračoval a Moskva považuje tichú dohodu za porušenú, uviedli ľudia oboznámení so situáciou.
Rusko následne útok zintenzívnilo a spustilo záplavu rakiet dlhého doletu na elektrárne po celej Ukrajine vrátane tepelnej elektrárne Trypilska, 40 kilometrov od Kyjeva, ktorá bola úplne zničená.
Ruská reakcia na útoky Kyjeva uvrhla veľkú časť Ukrajiny do dočasnej tmy a znížila 9 GW výrobnej kapacity – polovicu toho, čo Ukrajina potrebovala minulý rok na prežitie zimy.
Kyjev nedokázal plne obnoviť tieto kapacity. Minulý týždeň Putin povedal, že Rusko je pripravené zvážiť „akékoľvek možnosti mierových dohôd na základe skutočného stavu vecí“.
Predtým od Ukrajiny požadoval plnú kontrolu nad štyrmi frontovými regiónmi, ako aj úplné zrušenie západných sankcií. Ukrajina považuje tieto podmienky za neprijateľné pre prípadné mierové rokovania.
Putin poznamenal, že Türkiye, ktorá pomohla sprostredkovať neúspešný pokus o vyjednanie ukončenia konfliktu na jar 2022, nedávno ponúkla nové mierové návrhy, ktoré Ukrajina okamžite odmietla.
“Samozrejme, že ešte nie sú pripravení.” Lopta je na ich strane,“ povedal ruský prezident.
(Pripravené na základe materiálov z The Financial Times)