Financial Times: myšlienka Západu prinútiť Moskvu predávať ropu za maximálne 60 dolárov zlyhala
LONDÝN – Poskytovanie západných služieb, ako je lodná doprava alebo poistenie, je povolené v rámci cenového stropu, ale iba vtedy, ak sa ruská ropa predáva za menej ako 60 dolárov za barel.
Píše denník Financial Times.
Pretože Rusko bolo kedysi závislé od západných služieb, aby dostalo svoju ropu na trh, G7 mylne vypočítala, že Moskva nebude mať inú možnosť, ako sa podriadiť.
Rusku sa podarilo vyhnúť sankciám skupiny G7 na väčšinu jeho vývozu ropy, čo zmenia obchodné toky a zvýšia príjmy krajiny, keďže ceny ropy sa blížia k 100 dolárom za barel.
V auguste sa takmer tri štvrtiny všetkých námorných zásielok ruskej ropy plavili bez západného poistenia, čo je páka používaná na vynútenie cenového stropu 60 USD za ropu zo strany skupiny siedmich krajín, podľa analýzy správ o lodnej doprave a poistení. Napísal denník Financial Times.
Podľa spoločnosti Kpler, ktorá sa zaoberá analýzou nákladnej dopravy a poisťovacích spoločností, je toto číslo oproti tohtoročnej jari až o 50 percent vyššie. Rast znamená, že Moskva sa stáva šikovnejšou v obchádzaní stropu, čo jej umožňuje predávať viac ropy za ceny bližšie k cenám na medzinárodnom trhu.
Kyjevská ekonomická škola (KSE) vypočítala, že neustály rast cien ropy od júla v kombinácii s úspechom Ruska pri znižovaní zľavy na vlastnú ropu znamená, že príjmy krajiny z ropy budú pravdepodobne v roku 2023 minimálne o 15 miliárd USD vyššie ako boli by, keby bol limit dodržaný.
Posun je dvojitou ranou pre snahy Západu obmedziť ruské príjmy z ropy, ktoré tvoria väčšinu rozpočtu Kremľa, od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine.
Nielenže sa vyšší podiel ruskej ropy predáva za limitom, ale rastúca nezávislosť Moskvy ako predajcu sa zhoduje so silným rastom cien ropy, ktoré v tom týždni prvýkrát za 13 mesiacov prekonali 95 dolárov za barel.