FAO: zvýšenie rozpočtu FAO v rokoch 2024-2025
Rím – Po znovuzvolení QU Dongyua z Číny na druhé funkčné obdobie za generálneho riaditeľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) bolo 43. zasadnutie konferencie organizácie..
Skončilo sa rozhodnutím o zvýšení pravidelného rozpočet organizácie na nasledujúce dvojročné obdobie (2024 – 2025) a posilniť akcie a iniciatívy FAO v integrovanom manažmente vodných zdrojov.
Rozhodnutia konferencie ponúkajú „silný politický signál svetu“, Qu Dongyu na záverečnom ceremoniáli polročného zasadnutia riadiaceho orgánu. „Budeme naďalej tvrdo pracovať, aby sme dosiahli viac a lepšie výsledky, aké očakávate. Svoju úlohu vedúceho organizácie budem hrať neutrálne, profesionálne a čestne.
Zatiaľ čo globálna situácia je zložitá v dôsledku kombinácie hospodárskych, politických a klimatických kríz, 194 členov FAO prekonalo niektoré zo svojich individuálnych obáv v prospech konsenzu, šikovne pilotovaného predsedníčkou Marie-Claude Bibeau, kanadskou ministerkou poľnohospodárstva a agropotravinárstva.
Najjasnejším príkladom tohto spoločného cieľa bolo schválenie 5,6-percentného zvýšenia vymeraných príspevkov FAO na pokrytie odhadovaného zvýšenia nákladov, čo je prvé rozšírenie rozpočtu po 12 rokoch, počas ktorého zostal rozpočet v nominálnych hodnotách rovnaký.
“Ukázali ste, že to nie je len otázka peňazí, ale čo je dôležitejšie, prejavili ste svoju solidaritu, ľudskosť a vášeň ľuďom, ktorým táto organizácia slúži,” povedal Qu.
Schválili to aj delegáti konferencieStrednodobý plán na roky 2022 — 2025 a pracovný program a rozpočet na roky 2024 — 25 , operačné úrovne strategického rámca FAO a jeho strategický príbeh o podpore Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj . Táto úloha prechádza cez „transformáciu agropotravinárskych systémov tak, aby boli efektívnejšie, inkluzívnejšie, odolnejšie a udržateľnejšie,“ uviedol generálny riaditeľ.
Voda
Hlavnou nosnou témou 43. zasadnutia konferencie FAO bolo integrované vodné hospodárstvo. Diskutovalo sa o tom, ako riešiť problémy vo svete, kde viac ako 3 miliardy ľudí žije v poľnohospodárskych oblastiach s vysokým stupňom nedostatku vody alebo nedostatku a kde sa očakáva, že viac ako polovica ľudí na Zemi bude trpieť súvisiacimi problémami najmenej jeden mesiac každý mesiac. roku 2050.
Inovatívne spôsoby šetrenia a ceny vody boli predmetom otváracieho podujatia konferencie, McDougallovej prednášky , ktorú predniesol Tharman Shanmugaratnam, singapurský hlavný minister a koordinujúci minister sociálnych politík.
Tri významné okrúhle stoly venované súvisiacim témam – vrátane povodňových rizík a infraštruktúry – sa na každom z nich osobne zúčastnil generálny riaditeľ.
Záverečná správa konferencie uznala, že problémy súvisiace s vodou sú už teraz veľkými výzvami v mnohých krajinách a že poľnohospodárstvo je najväčším svetovým užívateľom a kľúčovou súčasťou životaschopných riešení. V dôsledku toho členovia zdôraznili, že vodné hospodárstvo musí byť integrované na všetkých úrovniach, vrátane všetkých zainteresovaných strán a koherentné naprieč dimenziami od lesníctva a pôdy až po energetiku a Jedno zdravie, a zdôraznili potrebu lepšieho riadenia vodných zdrojov, aby sa zabezpečilo efektívne a udržateľné riadenie. a spravodlivé prideľovanie a využívanie.
Zdôraznili potrebu medzinárodnej podpory pre prijatie „odvážnych a inovatívnych iniciatív“ týkajúcich sa manažmentu povrchových a podzemných vôd v agropotravinárskych systémoch na podporu všetkých krajín. Konkrétne požadovali, aby FAO ďalej rozvíjala programové iniciatívy v oblasti manažmentu povodňových a katastrofických rizík a využívania povodňovej vody a aby mobilizovala zdroje na implementáciu programových akcií v týchto oblastiach, využívajúc medzinárodné finančné inštitúcie, zdrojov partnerov a dobrovoľné príspevky od členov FAO.
Na jednom z okrúhlych stolov o otázkach súvisiacich s vodou generálny riaditeľ FAO poznamenal, že hoci na zložité problémy nemusia existovať jednoduché riešenia, treba urobiť „inteligentné rozhodnutia“. Zdôraznil potrebu myslieť holisticky a pracovať s prírodnými procesmi, a nie proti nim, pričom zdôraznil aj dôležitosť spoľahlivej infraštruktúry zásobovania vodou, pretože práve tá umožňuje drobným farmárom diverzifikovať ich postupy a odrody plodín a zvyšovať odolnosť.
Nové funkčné obdobie, nová energia
Qu Dongyu povedal, že svoje nové funkčné obdobie začal s novým duchom, novou energiou a obnoveným pracovným štýlom, ktorý je poháňaný cieľom slúžiť svetovým farmárom na všetkých úrovniach, najmä v teréne. Počas týždňovej konferencie absolvoval 56 bilaterálnych stretnutí s ministrami a predstaviteľmi na vysokej úrovni.
Qu, hlasný obhajca štyroch lepších : lepšia produkcia, lepšia výživa, lepšie životné prostredie a lepší život, pričom nikoho nenechal za sebou, Qu odkázal na svoju víziu FAO v zmysle toho, čo nazval „štyri R“: „Potrebujeme zotavenie. z pandémie a konfliktov musíme zreformovať náš systém, aby vyhovoval účelu, musíme prebudovať sieť a kapacitu FAO a potrebujeme renesanciu FAO pre lepšiu budúcnosť,“ povedal.