Dopad amerických ciel: boj o softvérovú nezávislosť
BRATISLAVA – Po návrate Donalda Trumpa na výslnie globálnej politiky sa opäť otvorila diskusia o transatlantických clách, čo vnieslo novú neistotu do medzinárodného obchodu.
Zatiaľ čo veľká časť médií sa sústreďuje na tradičné sektory, ako poľnohospodárstvo alebo automobilový priemysel, dopady na iné odvetvia sú často prehliadané. Medzi ne patrí aj sektor informačných technológií (IT) – konkrétne nepriamy vplyv ciel na modely licencovania softvéru a ich cenu.
Clá navrhované Trumpom na európsky dovoz by mohli opäť otvoriť debatu o softvérovej autonómii. Ak budú takéto opatrenia zavedené, hrozí zvýšenie nákladov na softvérové licencie a služby poskytované alebo spravované v EÚ. „Dôsledky pre spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na centralizované cloudové predplatné, môžu byť v prípade novej cenovej politiky alebo upravených licenčných podmienok významné. Obzvlášť, ak sú tieto firmy závislé na úzkej skupine globálnych IT poskytovateľov,“ prezrádza Jakub Šulák, zakladateľ a generálny riaditeľ českej spoločnosti Forscope, ktorá je najväčším brokerom druhotného softvéru v strednej a východnej Európe.
Vzniká tak paradox – v ére, ktorá podporuje digitálnu transformáciu, je mnoho firiem stále viazaných na licenčné modely, ktoré sú neflexibilné, príliš závislé od amerických dodávateľov a zraniteľné voči politickým rozhodnutiam. „Keďže veľkí hráči ako Microsoft prechádzajú výlučne na licencovanie s predplatným a postupne ukončujú trvalé licencie, zákazníkom ostáva menej kontroly aj možností,“ hovorí Jakub Šulák.
Krok k nezávislosti
Zatiaľ čo sa tieto debaty zintenzívňujú, európske firmy už pociťujú rozdiely. Nie je tajomstvom, že nové softvérové produkty a licenčné podmienky sú v EÚ často drahšie ako v USA. Ak by sa k týmto zvýšeným nákladom pridali aj clá, je zrejmé, že spoliehanie sa na veľkých amerických predajcov vystavuje organizácie výrazným finančným a prevádzkovým rizikám.
Európska komisia dlhodobo presadzuje princípy obehového hospodárstva ako cestu k zníženiu závislosti, predchádzaniu plytvania a predĺženiu životného cyklu produktov. „Tieto princípy sú rovnako dôležité aj pre IT priemysel. Predĺženie životnosti softvérových produktov prehodnotením spôsobu získavania, používania a likvidácie licencií je nielen nákladovo efektívne, ale aj krokom k väčšej nezávislosti,“ zdôrazňuje Jakub Šulák.
Ako predísť problémom?
V tejto súvislosti musia firmy a verejné inštitúcie posúdiť mieru rizika a určiť, či sú ich súčasné softvérové aktíva zraniteľné voči budúcim politickým alebo ekonomickým zmenám.
Tu sa spolupráca s odborníkmi na licencovanie stáva nielen užitočná, ale aj nevyhnutná. „Spoločnosť ako Forscope môže organizáciám pomôcť zmapovať ich licenčné portfólio a určiť, či sú vystavené vyšším nákladom v dôsledku meniacich sa obchodných politík alebo stratégií predajcov,“ vysvetľuje Jakub Šulák a dodáva: „Vďaka konzultácii s licenčnými odborníkmi zistia, na ktoré licencie sa môžu spoľahnúť aj v budúcnosti – ktoré možno udržiavať alebo škálovať bez toho, aby vyvolávali zbytočné upgrady alebo boli vystavené novým cenovým politikám. A – čo je zásadné – aké licenčné stratégie ochránia organizáciu pred nákladmi súvisiacimi s clami.“
Keďže sa politické prostredie neustále mení, rastie aj potreba firiem a inštritúcií prevziať kontrolu nad svojím softvérovým prostredím. „Clá nepredstavujú len hrozbu – možno ich vnímať aj ako príležitosť smerovať k skutočnej digitálnej suverenite,“ uzatvára Jakub Šulák.
O Forscope
Forscope, najväčší softvérový broker v strednej a východnej Európe, ponúka plne licencované softvérové riešenia prostredníctvom inovatívneho a nákladovo efektívneho modelu akvizície pre spoločnosti všetkých veľkostí aj verejné inštitúcie. Okrem toho spoločnosť poskytuje komplexný balík služieb, vrátane technickej podpory, licenčného a právneho poradenstva. Forscope so sídlom v Českej republike pôsobí v ďalších 9 krajinách strednej a východnej Európy. Spoločnosť je certifikovaným partnerom spoločnosti Microsoft a je držiteľom certifikácií ISO 9001:2015 a ISO 27001.