Delegácia ministrov EÚ na najväčšom závode na zelený vodík v regióne strednej a východnej Európy

BUDAPEŠŤ – Európski ministri pre energetiku navštívili závod Skupiny MOL na výrobu zeleného vodíka v rafinérii Duna v Százhalombatte.

Delegácia pricestovala do Budapešti na stretnutie ministrov skupiny pre energetickú konektivitu strednej a juhovýchodnej Európy (CESEC) a diskutovala o možnostiach využitia zeleného vodíka. Závod je kapacitne najväčším zariadením na výrobu zeleného vodíka v strednej a východnej Európe a výroba sa začala len nedávno.
V dňoch 28. – 29. októbra 2024 sa v Budapešti konalo ministerské zasadnutie skupiny na vysokej úrovni pre energetickú prepojenosť strednej a juhovýchodnej Európy – Central and South-Eastern Europe Energy Connectivity (CESEC). Podujatie zorganizovala Európska komisia v spolupráci s maďarským predsedníctvom Rady Európskej únie. Počas zasadnutia účastníci prijímajú závery a akčné plány týkajúce sa elektrickej energie, obnoviteľných zdrojov energie a zemného plynu.

Pred oficiálnym programom delegácie navštívili závod Skupiny MOL na výrobu zeleného vodíka, aby získali priame skúsenosti so zariadením s najväčšou kapacitou v strednej a východnej Európe.
„Sme radi, že sa môžeme s ostatnými krajinami CESEC podeliť o naše skúsenosti a poznatky, ktoré sme doteraz získali v oblasti výroby zeleného vodíka. Sme presvedčení, že zelený vodík môže zohrávať dôležitú úlohu pri ekologizácii priemyselných činností a oblasti mobility.

 

Závod Skupiny MOL v Százhalombatte spolu s našimi podobnými zariadeniami plánovanými v regióne je jedným z prvých krokov. Sme odhodlaní prostredníctvom našich investícií napredovať v prechode na zelenú energiu. Na splnenie ambicióznych cieľov Európskej únie v oblasti klímy a paralelné zachovanie konkurencieschopnosti Európy sú však potrebné stimuly pre priemyselné subjekty a také regulačné prostredie EÚ, ktoré zohľadňuje hospodárske výzvy a regionálne charakteristiky. Dúfam, že európski prijímatelia rozhodnutí budú v tomto smere tiež partnermi priemyslu,“ povedal György Bacsa, generálny riaditeľ spoločnosti MOL Maďarsko.

Závod Skupiny MOL na výrobu zeleného vodíka s kapacitou 10 megawattov bol slávnostne otvorený v apríli a v plnom chode je od konca leta. Zariadenie využíva elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov na rozklad vody na vodík a kyslík a ročne vyrobí 1 600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho zeleného vodíka, ktorý sa používa na výrobu motorových palív. Podľa plánov Skupiny MOL sa môže čoskoro využívať aj priamo v doprave. Počas procesu výroby nevznikajú žiadne znečisťujúce vedľajšie produkty a závod produkuje 8 až 9 ton čistého kyslíka na tonu vodíka. Vďaka tomu zariadenie zníži uhlíkovú stopu rafinérie Duna o viac ako 25 000 ton oxidu uhličitého ročne, čo zodpovedá ročným emisiám oxidu uhličitého približne 5 400 bežných automobilov.
Skupina CESEC na vysokej úrovni, ktorá bola založená v roku 2015, koordinuje uľahčenie projektov energetickej infraštruktúry v strednej a juhovýchodnej Európe a pracuje na urýchlení integrácie trhu, zavádzania obnoviteľných zdrojov energie a integrácie vodíka a biometánu do sietí v regióne. Okrem členských štátov EÚ v regióne sa na spolupráci podieľa aj osem ďalších krajín Energetického spoločenstva.

O Skupine MOL

Skupina MOL je medzinárodná integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou 25 000 ľudí a viac ako 100-ročnou históriou. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť takmer 2400 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Prieskumné a ťažobné aktivity spoločnosti MOL sú podporené viac ako 85-ročnými skúsenosťami v oblasti uhľovodíkov a 30-ročnými skúsenosťami v oblasti vtláčania CO2. V súčasnosti vykonáva ťažobné činnosti v 8 krajinách a prieskumné aktíva v 10 krajinách.

Skupina MOL sa zaviazala transformovať svoje tradičné činnosti založené na fosílnych palivách na nízkouhlíkový, udržateľný obchodný model a usiluje sa o dosiahnutie čistej uhlíkovej neutrality do roku 2050 a zároveň o formovanie nízkouhlíkového obehového hospodárstva v strednej a východnej Európe.