Čo týždeň dal: hlavný index S&P 500 zaznamenal šiesty deň poklesu za sebou
NEW YOK – Uplynulý týždeň priniesol pokles na akciovom trhu, pričom hlavných americký index S&P 500 zaznamenal výrazný pokles na úroveň menej ako 5 000, čo od svojho historického maxima znamená pokles o viac ako 5%.
Neistotu do technologického sektora priniesol svojimi vyjadreniami výrobca polovodičov TSMC, ktorý znížil svoje očakávanie expanzie trhu s čipmi. Trhu a investorom nepomáhajú ani silné ekonomické dáta, ktoré posilňujú čoraz častejšie vyjadrenia Fedu a jeho zástupcov o neskoršom znižovaní sadzieb a ani pretrvávajúce geopolitické napätie.
Pondelková volatilná seansa priniesla pokles 2 hlavných akciových indexov, pričom index S&P 500 vymazal svoj zisk, prepadol sa viac ako o 1% a dostal sa tak pod hranicu 5 100 bodov a technologický Nasdaq klesol o 1,5%. Oba indexy tak prekonali svoje 50-dňové kĺzavé priemery, čo viedlo k medvediemu vnímaniu trhu. Kvôli stále pretrvávajúcim obavám o posune znižovaní sadzieb podporenými ekonomickými dátami, si niektorí analytici, napríklad z CFRA, myslia, že budú katalyzátorom korekcie. Napriek tomu, historicky sa po všetkých korekciách od 2. svetovej vojny, podarilo indexu S&P 500 vymazať straty za nie viac ako 4 mesiace.
Podľa niektorých analytikov, sú silné dáta a firemné zisky dostatočné na udržanie oživenia trhu. Niektorí sú zas názoru, že pretrvávajúca inflácia je lepšia ako stagflácia a zas niektorí stratégovia vidia známky rozširovania trhu aj mimo technologický sektor ako priemysel či materiály. Zlepšujúci sa výhľad pre ekonomiku dokonca prinútilo Well Fargo prehodnotiť ich tohtoročný výhľad indexu S&P 500 na úroveň 5 100 až 5 300. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov vzrástli o 9 bázických bodov na 4,62 %, zatiaľ čo výnosy z 2-ročných sa priblížili k 5 %. Ropa WTI sa dostala späť na hranicu 85 USD a rovnako stúplo zlato kvôli obavám z eskalácie napätia na Blízkom východe, kvôli možnej odpovedi Izraelu na iránsky útok. Ceny medi boli zmiešané kvôli silnému doláru, keď futures na londýnskej burze stúpli o 0,4% na 9 457 USD za tonu a v USA klesli o 0,6% na 4,2888 USD za libru. Americký dolár sa v pondelok udržal stabilný, čím si zachoval svoj najväčší týždenný zisk od roku 2022. Euro sa s miernym poklesom priblížilo k päťmesačnému minimu voči doláru. Microsoft, Apple a Nvidia viedli poklesy v technologickom priestore citlivom na sadzby. Začiatok týždňa priniesol nepríjemnú správu pre zamestnancov Tesly, ktorí dostali od Elona Muska správu o najväčšom znižovaní počtu pracovných miest, pričom by malo ísť o približne 10% miest, čo ohrozí približne 14 000 zamestnancov. Znižovanie stavov prichádza po zlých kvartálnych výsledkoch predajov a v období zníženia dopytu po elektrických autách. Spoločnosť Lockheed Martin porazil Northrop Grumman v súťaži o 17 miliárd USD a bude tak môcť vyvíjať a prípadne aj vyrábať raketové hlavice.
V utorok index S&P 500 pokračoval v klesaní, pričom dosiahol hodnotu približne 5 050 bodov. Nasdaq poklesol ešte viac až 2,4 % prepadom. Dolár v tento deň zaznamenal najlepší 5-dňový zisk od októbra 2022. Americké 10-ročné výnosy vzrástli o 7 bázických bodov na 4,67 %. Zároveň sa stále prehlboval pokles amerických akcií. Kvôli pretrvávajúcemu napätiu na Blízkom východe, ceny zlata stále stúpali, pričom spotové zlato vzrástlo na 2 390,07 USD za uncu. Ropa naopak zaznamenala jemný pokles s ropu Brent na 89,84 USD a WTI na 85,30 USD za uncu. 3-mesačné futures na meď na londýnskej burze kovov klesli na 9 544,50 USD za tonu, zatiaľ čo 1-mesačné futures na meď v USA klesli na 4,3515 USD za libru. Aj Bitcoin zaznamenáva pokles zo svojich historických maxím, pričom utorok bol na hodnote približne 62 700 USD. Spoločnosť UnitedHealth, ktorá bola pred nedávnom obeťou hackerského útoku na jej dcérsku spoločnosť, napriek nákladom spojených s útokom, prekonala očakávania zisku a potvrdila ich výhľad na tento rok. Značka so športovým oblečením a topánkami Adidas zvýšila svoj tohtoročný cieľ zisku a to vďaka dopytu po ich teniskách Samba a zvýšenému predaju zásob topánok Yeezy.
V strede týždňa zaznamenal akciový trh najdhlšiu sériu strát od januára, keďže akcie klesali už 4 deň po sebe. Výrobcovia čipov zaznamenali najväčšie poklesy, pričom Nvidia ich viedla, keďže výrobca ASML Holding reportoval nižšie objednávky čipov. Indexy tiež pokračovali v poklesoch a S&P 500 od svojho historického maxima už klesol o viac ako 4% a bol na hodnote približne 5 020 bodov. Napriek poklesom na akciovom trhu, niektorí stratégovia sú naďalej názoru, že akcie budú rásť, avšak investori sú skeptickejší, pokiaľ ide o budúci rast. Bitcoin opäť zaznamenal pokles a v stredu sa prepadol o ďalších 3,1% na 61 112 USD, v prípade kryptomeny Ether to bol 2,2% prepad tesne nad 3 000 USD. V rámci komoditného trhu ropa WTI sa prepadla na 82,77 USD za barel, čo je 3% pokles, spolu s ním zaznamenalo pokles aj zlato na 2 373,16 USD za trójsku uncu. V rámci výsledkovej sezóny, United Airlines prudko vzrástla potom, čo oznámili, že prekonali štvrťročné očakávania zisku, vďaka čomu sa zmiernili obavy ich expanzie kvôli regulačným problémom a problémom s dodávkami Boeingu. Banke Morgan Stanley sa podarilo vďaka vyšším príjmom než sa očakávalo predať dlhopisy v hodnote viac ako 8 miliárd USD. Pred novembrovými voľbami si Joe Biden snaží nakloniť odborárov na svoju stranu s výzvou na vyššie clá na čínske kovy ako oceľ a hliník a prisľúbil, že United States Steel bude naďalej vo vlastníctve Ameriky. Investícia vo výške 13 miliárd USD do OpenAI od spoločnosti Microsoft, by mala byť nastavená tak, aby sa vyhla regulačnej kontrole EÚ, čím by sa upokojili obavy o možnom rozpade vzťahu.
Predposledný deň obchodovania priniesol pokračovania výpredajov a to kvôli solídnym dátam a vyjadreniam Fedu o udržiavaní vyšších sadzieb ešte dlhšiu dobu. Niektorí predstavitelia Fedu sú dokonca názoru, že zníženie by mohlo nastať až ku koncu roka. Hlavný index S&P 500 pokračoval v trende smerom nadol na úroveň približne 5 010 s technologickým sektorom, ktorý stál na čele strát. V prípade indexu to je jeho najdlhšia stratová séria od októbra. Naopak dolár a výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli. Kryptomeny prekonali a vymazali svoje stredajšie prepady a Bitcoin si polepšil o 4,4% na 63 518 USD a Ether poskočil o 3,1% na 3 065 USD. Streamovacia platforma Netflix zaznamenal najlpší začiatok roka za posledné 4 roky, keď prilákala viac nových predplatiteľov, čím prekonala prognózy. Spoločnosť Blackstone vybrala za 1. štvrťrok viac poplatkov z veľkých retailových fondov a úverových stratégií, čím kompenzovala pomalšie tempo ukončovania obchodov. Štrukturálne zmeny boli ohlásené v spoločnosti Google, aby tak mohli rýchlejšie a efektívne vyvíjať nové produkty a služby s využitím umelej inteligencie. Výrobca počítačových čipov Micron Technology dostane dotácie vo výške 6,1 miliárd USD na domáce projekty tovární, v rámci snahy vrátiť tento sektor späť do USA. Vďaka prijatiu umelej inteligencie predajcom EBay, analytici z Morgan Stanley zmenili svoje hodnotenie a očakávajú 25% nárast akcií v tomto roku. V rámci expanzie do juhovýchodnej Ázie, Tim Cook zo spoločnosti Apple, oznámil investíciu 250 miliónov USD do operácií v Singapure.
Na konci týždňa akcie aj indexy pokračovali v poklesoch. Index S&P 500 s poklesom už 6 deň za sebou na 4 967 bodov a Nasdaq o viac ako 2% na 15 282 bodov, kvôli čomu mal najhorší deň v tomto roku. Výrobcovia čipov Nvidia a Super Micro Computer si v tento deň prepadli o 10%. Budúci týždeň sa očakávajú štvrťročné výsledky viac ako polovice spoločností z tzv. Veľkolepej sedmičky indexu S&P 500, najviac sa však očakáva či sa im podarí splniť očakávania investorov a aké budú ich usmernenia na nadchádzajúce obdobie. Prípadné sklamanie, by mohlo viesť k ďalším hlbším predom na trhoch. Ropa WTI dosiahla mierny zisk na 83,22 USD po tom, ako iránske médiá zrejme bagatelizovali účinok izraelských úderov. Spoločnosť Netflix Inc. sa prepadla keď oznámili, že viac nebudú uvádzať štvrťročné čísla o predplatiteľoch, čím stratila ‚slávu‘ z vynikajúcich štvrťročných výsledkov. Taiwanský výrobca polovodičov TSMC znížil svoju prognózu expanzie trhu s čipmi a spoločnosť ASML kvôli neuspokojivým číslam objednávok, spôsobili neistotu v technologickom sektore. American Express vykázala v 1. štvrťroku tržby, ktoré prekonali odhady, keďže jej prémiové kreditné karty boli naďalej vyhľadávané. Spoločnosť SLB, najväčší svetový poskytovateľ služieb v oblasti ťažby ropy, sklamala investorov, keď sa jej nepodarilo pretaviť výrazný skok cien ropy v prvom štvrťroku do vyšších výnosov pre akcionárov. Investori do kryptomien sa zas sústreďujú na víkendový halving Bitcoinu, polovičné znižovanie odmien pre ťažbárov tejto kryptomeny.
Maloobchodné tržby v USA vzrástli v marci medzimesačne o 0,7% a oveľa vyššom, ako sa predpokladalo na úrovni 0,3%, čo naznačuje, že spotrebiteľské výdavky zostávajú vysoké, medziročne ide o nárast o 4%. Stavebné povolenia v marci klesli o 4,3 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,458 milióna, čím zvrátili 2,3 % nárast zaznamenaný vo februári a podľa predbežného odhadu zaostali za očakávaniami trhu vo výške 1,514 milióna. Povolenia dosiahli najnižšiu úroveň od júla minulého roka, čo signalizuje pokračujúcu utlmenú aktivitu na trhu s bývaním pri rekordných nákladoch na pôžičky. Počet ľudí, ktorí v USA žiadali o dávky v nezamestnanosti, v období končiacom sa 18. apríla v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zostal na úrovni na 212 000, čo je pod očakávaniami trhu 215 000. Okrem toho, pokračujúce nároky zostali na začiatku mesiaca voľne nezmenené na 1 812 000, čo je pod očakávaniami trhu 1 818 000, čo ukazuje, že nezamestnaní si v porovnaní s historickými štandardmi nachádzajú prácu zdravým tempom.
Priemyselná produkcia v eurozóne sa vo februári 2024 medzimesačne odrazila o 0,8 %, čo znamená čiastočné zotavenie z revidovaného poklesu o 3,0 % v januári a zosúladenie s očakávaniami trhu. Priemyselná produkcia v eurozóne klesla vo februári 2024 medziročne o 6,4 %, čím predĺžila pokles o 6,6 % zaznamenaný v predchádzajúcom mesiaci. Miera inflácie spotrebiteľských cien v eurozóne bola v marci na medziročnej úrovni 2,4 %, čím sa vyrovnala novembrovému 28-mesačnému minimu a mierne prekročila 2% cieľ Európskej centrálnej banky. Ročná miera jadrovej inflácie v eurozóne, bez energií, potravín, alkoholu a tabaku, v marci klesla 8. mesiac po sebe na 2,9%, čo je najnižšia úroveň od februára 2022 a z 3,1% vo februári. Index spotrebiteľských cien CPI sa v marci zvýšil na 125,31 bodov z februárových 124,37 bodov. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa od decembra 2023 do februára 2024 zvýšila na 4,2 %, z 3,9 % a prekročila trhový konsenzus 4,0 %. Počet nezamestnaných osôb vzrástol o 85 000 na celkových 1,44 milióna a počet zamestnaných osôb medzitým klesol o 156 000 na 32,98 milióna, najmä v dôsledku poklesu zamestnancov na čiastočný úväzok. Naopak, počet pracujúcich na plný úväzok sa v priebehu štvrťroka zvýšil. Miera inflácie v Spojenom kráľovstve v marci medziročne klesla na 3,2 %, ale zostala mierne nad očakávaním trhu 3,1 %. Bola to najnižšia miera od septembra 2021, najmä v dôsledku spomalenia inflácie potravín. Ročná miera jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa položky ako sú energie a potraviny, klesla na 4,2 %, čo je najnižšia miera od decembra 2021 a mierne prekonala aj trhový konsenzus 4,1 %.
Exportné ceny Južnej Kórey vzrástli v marci medziročne o 2,6 %, po revidovanom náraste o 4,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo znamená 3 mesiac rastu exportných cien. Importné ceny naopak klesli o 0,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom v marci 2024, po nahor revidovanom poklese o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci a klesali už druhý mesiac po sebe. Inflácia cien výrobcov sa vo februári znížila na 0,3% z 0,5% v januári. Výrobná inflácia vzrástla vo februári medziročne o 1,5% z 1,3% v predchádzajúcom mesiaci. Čínska ekonomika v prvom štvrťroku 2024 medziročne vzrástla o 5,3 %, čím prekonala prognózy trhu 5,0% a po 5,2% raste v predchádzajúcom období. Bola to najstrmšia ročná expanzia od 2. štvrťroka 2023, ktorú podporili pokračujúce podporné opatrenia z Pekingu a výdavky súvisiace s lunárnym novoročným festivalom. Priemyselná produkcia vzrástla v marci medziročne o 4,5 % a bola pod trhovými prognózami 5,4 %. Maloobchodné tržby Číny vzrástli v marci medziročne o 3,1%, čím zaostali za prognózami trhu vo výške 4,5% a výrazne sa spomalili z 5,5 % rastu v predchádzajúcom období. Ročná miera inflácie v Japonsku v marci klesla na 2,7% z februárového 3-mesačného maxima 2,8%, čo zodpovedá konsenzu trhu. Vývoz z Japonska v marci medziročne vzrástol o 7,3% na 3-mesačné maximum. Dovoz sa v marci medziročne znížil o 4,9 %, čím sa zvrátil 0,5% rast vo februári, pričom ide o druhý pokles v tomto roku.
Roman Hronček, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.