Bloomberg: Biely dom podporuje návrh zákona o konfiškácii majetku Ruska v prospech Ukrajiny
NEW YORK – Administratíva Joea Bidena sa zároveň snaží nepošpiniť povesť amerického finančného systému a nevyprovokovať útek od dolára. Aby to urobila, chce koordinovať svoje kroky s G7, píše Bloomberg.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena podporuje návrh zákona, ktorý by skonfiškoval časť zmrazených ruských aktív v hodnote 300 miliárd dolárov a použil ich na obnovu Ukrajiny. To znamená dôležitý posun v politike Bieleho domu, ktorý sa snaží získať podporu Kongresu pre ďalšiu finančnú a vojenskú pomoc Kyjevu.
Administratíva Bieleho domu „v princípe“ víta legislatívu, ktorá by umožnila skonfiškovať finančné prostriedky, uviedla Národná bezpečnostná rada v novembrovom memorande zaslanom Výboru pre zahraničné vzťahy Senátu.
“Návrh zákona by poskytol výkonnej zložke právomoc potrebnú na konfiškáciu ruských suverénnych aktív v prospech Ukrajiny,” uviedla NSC v správe, ktorá je jednou z troch takýchto poznámok, ktoré získala agentúra Bloomberg News.
Joe Biden tento krok podporil, keďže republikáni v Kongrese zablokovali viac ako 60 miliárd dolárov na financovanie Ukrajiny. Tieto oneskorenia vznikli čiastočne kvôli obavám, že Washington nesie príliš veľkú finančnú záťaž, zatiaľ čo protiofenzíva ukrajinských ozbrojených síl zlyhala.
Okrem toho sa Biely dom snaží zabezpečiť, aby tento krok nepoškodil povesť amerického finančného systému a nevyvolal únik od dolára . Bidenova administratíva chce krok koordinovať aj so spojencami z G7, najmä v Európe, kde sa nachádza zmrazený ruský majetok v hodnote asi 200 miliárd dolárov a kde je podpora ich konfiškácie, najmä jednostrannej, vlažná.“Spolu s našimi partnermi zo skupiny G7 skúmame všetky možnosti, ktoré sú v súlade s našimi právnymi systémami a medzinárodným právom, aby sme Ukrajine pomohli získať kompenzáciu od Ruska,” uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Podľa poznámok, ktoré videl Bloomberg, Biely dom spočiatku nepovažoval schválenie takýchto akcií G7 za príliš dôležité, ale potom zdôraznil potrebu konať v súlade so spojencami.
„To zvýši pravdepodobnosť, že Európa (kde sa nachádza prevažná väčšina zmrazených ruských aktív) bude ochotná urobiť tento krok, vzhľadom na jej obavy, že takéto kroky v ruskom kontexte by mohli zvýšiť pravdepodobnosť, že zabavíme aktíva. v iných prípadoch, kde právne a politické opodstatnenie nie je také závažné,“ píše sa v jednom z poznámok NSS. Znižuje to aj riziko, že tento krok podkope dôveru v Spojené štáty ako (spoľahlivé – pozn. ProFinance.ru) miesto pre zahraničné investície,“ píše sa v dokumente.
Vzhľadom na to, že objem zmrazených ruských aktív v Spojených štátoch je len 4 až 5 miliárd dolárov, nemá zmysel, aby Washington konal sám a vystavil svoju menu riziku za takú symbolickú sumu peňazí, tvrdí pracovník Kongresu oboznámený s takzvanou situáciou.