Bitcoin: strmý pád najznámejšej kryptomeny

NEW YORK – Bitcoin tento klesol na najnižšiu úroveň od decembra 2020 uprostred prudkého odlevu kapitálu zo širokej škály rizikových aktív, ako sú technologické akcie, zatiaľ čo kolaps TerraUSD, takzvaného stablecoinu, zvýraznil napätie na trhoch s kryptomenami.

Najväčšia kryptomena na svete klesla na 26 600 dolárov, čím sa dostala na najnižšiu úroveň od 28. decembra 2020. Za posledných osem stretnutí stratil tretinu svojej hodnoty, teda 13 000 dolárov.

Bitcoin vzrástol v roku 2021 a v novembri toho istého roku dosiahol svoje historické maximum 69 000 dolárov.

Obchodníci tvrdia, že jeho nedávny pokles odráža pokles technologických akcií, keďže Nasdaq tento týždeň prepadol o 6,4 %.

Ďalším faktorom je veľkolepý kolaps TerraUSD, niekdajšieho tretieho najväčšieho stablecoinu na svete, ktorý tento týždeň prelomil svoju fixáciu voči doláru a klesol na 30 amerických centov, čo vyvolalo nepokoje v kryptopriemysle.

Účastníci trhu stále vyhodnocujú dôsledky jeho kolapsu, aby zistili, či boli vážne zasiahnuté nejaké veľké spoločnosti alebo investori ako možný kľúč k širšiemu šíreniu infekcie.

Éter, druhá najväčšia kryptomena na svete, vo štvrtok klesla o viac ako 13,7 % na 1 768 dolárov, čo je najnižšia hodnota od júla 2021.

Rastúce sadzby a inflácia značne vystrašili investorov a vytlačili ich z rizikových aktív, vrátane kryptomien. Kryptomeny sú stále vysoko korelované s indexom S&P 500 a najnovšie aj s Nasdaq Composite.

„Kryptotrh je už nejaký čas pod tlakom,“ povedal Michael Rinko, právnik rizikového kapitálu zo spoločnosti AscendEx. “Fed neustále zvyšuje sadzby, takže akcie neustále klesajú a kryptomena klesá s tým. Typicky to na trhu vyvolalo veľa strachu.”

Analytici uviedli 30 000 USD ako kľúčovú úroveň pre najväčšiu kryptomenu podľa trhovej kapitalizácie a uviedli, že ak sa jej nepodarí udržať sa na tejto úrovni, môže klesnúť ešte viac.

 

TerraUSD, kontroverzný algoritmický stablecoin, v stredu prudko klesol, keď krypto trhy čakajú na záchranný balík pod vedením hlavného sponzora Do Kwona.

Token ešte viac klesol zo svojho vnímaného naviazania 1 za 1 na americký dolár a obchodoval sa za približne 50 centov o 10:00 v Londýne, čím vymazal hodnotu miliárd dolárov, ukazujú údaje zostavené agentúrou Bloomberg. Coin Luna, ktorý je súčasťou mechanizmu na zavesenie TerraUSD, sa za posledných 24 hodín prepadol o 83 % podľa CoinMarketCap.
Ostatné stablecoiny ako Tether držali svoje kolíky. Podľa údajov z CoinMarketCap má TerraUSD v súčasnosti trhovú hodnotu 7,7 miliardy dolárov. Predtým, ako sa zrútila zo svojej pozície, mala hodnotu 18,4 miliardy dolárov.

Do Kwonov plán zahŕňa nákup 10 miliárd dolárovej rezervy na podporu Terra

Pád TerraUSD alebo UST znovu rozprúdil debatu o algoritmických stablecoinoch. Počas víkendu token prvýkrát stratil vnímané naviazanie na americký dolár a klesol na približne 99 centov. Nasledovala vlna výpredajov a v pondelok večer UST dosiahlo 60 centov. V utorok, po Kwonovom predchádzajúcom tweete, že bol „blízko ohlásenia plánu obnovy“, token vzrástol na približne 94 centov.

“Trh ukazuje jasnú nedôveru v schopnosť tejto lode prispôsobiť svoj kurz,” povedal Mati Greenspan, výkonný riaditeľ spoločnosti Quantum Economics.

Na rozdiel od bežných stablecoinov, ako sú USDT Tether alebo USDC Circle, ktoré sú kryté skutočnými, vysoko likvidnými peňažnými ekvivalentmi alebo dolármi, sú algoritmické tokeny navrhnuté tak, aby si udržali svoju fixáciu (a dôveru investorov) prostredníctvom kombinácie matematických rovníc a aktívneho obchodovania. V prípade UST môžu investori vymeniť jednu jednotku tokenu, bez ohľadu na to, za akú cenu sa momentálne obchoduje, za 1 dolár Luna. Vstavaná arbitráž pomáha udržiavať UST na alebo blízko 1 dolára, aspoň to hovorí teória.