Bill Gates predpovedá obrovské prínosy umelej inteligencie, ale vidí v nej aj päť veľkých rizík
Pred ôsmimi mesiacmi predstavil Bill Gates Warrenovi Buffettovi aplikáciu ChatGPT spoločnosti OpenAI.
Chatbot s umelou inteligenciou urobil na Warrena Buffetta dojem, ako povedal v rozhovore pre CNBC. Investor sa chcel chatbota opýtať aj na to, ako umelá inteligencia “zničí ľudskú rasu”, uvádza portál The Motley Fool.
Deň predtým položil podobnú otázku o umelej inteligencii na svojom blogu Bill Gates. “Čo sa stane s ľuďmi, ktorí kvôli umelej inteligencii prídu o prácu? Môže umelá inteligencia ovplyvniť výsledok volieb? Čo sa stane, ak sa AI rozhodne, že už nepotrebuje ľudí a chce sa nás zbaviť?” napísal zakladateľ spoločnosti Microsoft. Všetky tieto obavy by sa podľa neho mali brať vážne a spoločnosť by sa mala naučiť, ako tieto riziká v novej realite zvládať.
Preto napriek predpovedi Billa Gatesa, že “prínosy umelej inteligencie budú obrovské”, vymenoval aj päť hlavných rizík spojených s umelou inteligenciou v najbližšom období.
1. Vytváranie falošného mediálneho obsahu
Umelá inteligencia dokáže vytvoriť zvuk a video, ktoré znie a vyzerá realisticky, ale v skutočnosti nie je.
Gates vyjadril obavy, že dipfakes by sa mohli použiť na ovplyvňovanie volieb. Poznamenal, že na internete už kolujú videá vytvorené umelou inteligenciou, na ktorých známi politici hovoria veci, ktoré nikdy nepovedali. Miliardár sa obáva, že tieto falzifikáty “by mohli nakloniť misky váh nesprávnym smerom, najmä vo voľbách”.
2. Pomoc hackerom
Útoky hackerov sú veľkým problémom, ktorý už existuje. Gates sa domnieva, že umelá inteligencia by ho mohla ešte zhoršiť. Predpokladá, že umelá inteligencia pomôže hackerom byť produktívnejšími tým, že rýchlejšie nájdu potenciálne bezpečnostné zraniteľnosti.
3. Eliminácia pracovných miest
Jedným z najväčších problémov umelej inteligencie je, že by mohla viesť k likvidácii pracovných miest. Gates vo svojom blogu pripustil, že v niektorých prípadoch umelá inteligencia nahradí ľudí.
Uviedol, že existuje riziko, že prepustení zamestnanci by mohli zostať na dlhý čas bez práce. Aby k tomu nedošlo, vlády a spoločnosti musia efektívne riadiť prechod na umelú inteligenciu bez toho, aby zamestnanci prišli o prácu.
4. Nepravdivé vyhlásenia
Aplikácie umelej inteligencie si niekedy vymýšľajú veci, ktoré nie sú pravdivé. Podľa Gatesa môže byť spoliehanie sa na to, čo hovorí umelá inteligencia, nebezpečné.
Ďalším súvisiacim problémom je, že umelá inteligencia môže odrážať predsudky zahrnuté do jej tréningových údajov. Gates poznamenal, že umelá inteligencia by mohla existujúce predsudky dokonca prehĺbiť.
5. Podvádzanie študentov
Študenti a žiaci môžu učiteľom odovzdávať domáce úlohy, ktoré v skutočnosti vypracovala umelá inteligencia. Gates uznal, že takéto podvádzanie vyvoláva vážne obavy.
Súčasnú situáciu prirovnal k obdobiu v 70. a 80. rokoch minulého storočia, keď sa rozšírili elektronické kalkulačky. Niektorí učitelia matematiky sa obávali, že ich žiaci sa bez kalkulačky nenaučia počítať.
Oplatí sa investovať do umelej inteligencie?
Mali by sa teda investori mať na pozore pred investovaním do umelej inteligencie? Gates uviedol, že existuje viac dôvodov, prečo byť optimistický, ako nie. “Riziká spojené s umelou inteligenciou môžeme zvládnuť tak, že maximalizujeme jej prínosy,” dodal. Nové technológie predstavovali v minulosti výzvy, ale vždy sa ich podarilo prekonať.
Gatesov vlastný Microsoft bude pravdepodobne jedným z najväčších víťazov v tomto odvetví. Spoločnosť Microsoft integrovala technológiu OpenAI GPT-4 do svojich produktov. Jeho cloudová platforma Azure by mala byť prínosom najmä pre organizácie, ktoré vyvíjajú cloudové systémy umelej inteligencie.
Výhody tohto trendu môžu využiť aj dvaja ďalší lídri v oblasti cloud computingu. Amazon má v súčasnosti najväčší podiel na trhu cloudového hostingu prostredníctvom svojho segmentu Amazon Web Services. Google Cloud spoločnosti Alphabet si tiež rýchlo získava priazeň používateľov.
AI nepredstavuje len obrovskú príležitosť pre týchto technologických gigantov. Veľkými víťazmi by mohli byť aj menšie spoločnosti, ako napríklad SoundHound AI, ktorá predáva systémy na rozpoznávanie reči založené na umelej inteligencii.
Podľa Gatesa je umelá inteligencia najprevratnejšou inováciou, ktorú každý zažije počas svojho života.