Baowu Steel, najväčší svetový výrobca ocele varuje pred „vážnou“ krízou v metalurgickom priemysle

PEKING – Baowu Steel sa obáva priemyselnej krízy v Číne, ktorá by sa mohla rozšíriť do celého sveta.

Oceľ je zliatina železa s uhlíkom a legovacích prvkov (mangán, chróm, volfrám, kremík a iné), v ktorej obsah uhlíka je menší ako je jeho maximálna rozpustnosť v austenite, čo je 2,14%. Zliatina železa s uhlíkom a inými prvkami s obsahom uhlíka väčším ako 2,14% sa nazýva liatina. Uhlík so železom vytvára rôzne štruktúrne súčasti, napr. ferit, austenit, cementit, perlit, ledeburit alebo martenzit.
1. ObrNajväčší svetový výrobca ocele bil na poplach pred priemyselnou krízou v Číne, ktorá by sa mohla rozšíriť globálne a uvrhnúť priemysel do ešte hlbšieho hospodárskeho poklesu.Podmienky v čínskom oceliarskom sektore pripomínajú „krutú zimu“, ktorá bude „dlhšia, chladnejšia a náročnejšia, ako sme očakávali,“ povedal predseda China Baowu Steel Group Corp. Hu Wanming na polročnom stretnutí spoločnosti.

Varoval pred väčším problémom ako ťažké roky 2008 a 2015.

Pozornosť globálnych investorov sa sústreďuje na bojujúce čínske hospodárstvo, hoci podľa niektorých expertov počítajú aj s možnosťou recesie v Spojených štátoch, keďže Federálny rezervný systém sa do cyklu znižovania sadzieb dostal príliš pomaly.

V prípade komodít vrátane ocele upozorňuje Baowuovo varovanie na riziká pre dopyt a ceny a na riziko, že Arcelor Mittal, druhý najväčší výrobca v odvetví, nazvaný „agresívnym“ rastom exportu z Číny, by mohol spôsobiť výrazný tlak na ceny na celom svete.

Marže výrobcov ocele valcovanej za tepla v Číne boli od 2. polroka 2023 takmer vždy negatívne.

Čínsky trh s oceľou – zďaleka najväčší na svete – vykazuje viaceré varovné signály, keďže dlhotrvajúci prepad nehnuteľností nevykazuje žiadne známky konca, zatiaľ čo činnosť v továrňach zostáva utlmená. Samotné Baowu vyrába asi 7 % svetovej ocele a jeho komentáre sú pozorne sledované, aby sa zmerala nálada na trhu v ázijskej krajine.

Silné poznámky Chu Ťin-tchaa pravdepodobne zneistia súperov v Ázii, Európe a Severnej Amerike, keďže zápasia s novou vlnou čínskeho exportu, pričom často trvajú na tom, že ich vlády chránia clá na produkty pochádzajúce z Číny.

Vývoz z Číny by tento rok mohol dosiahnuť približne 100 miliónov ton, čo je najviac od roku 2016, keďže čínski výrobcovia sa snažia kompenzovať pokles dopytu po oceli na svojom domácom trhu.

Na problémy odvetvia upozornil v stredu 14. augusta nemecký oceliarsky gigant ThyssenKrupp, ktorý ohlásil výrazný pokles ziskov. Začiatkom tohto mesiaca Arcelor Mittal uviedol, že rastúci export z Číny zanechal globálny trh v „krehkej“ pozícii.

Futures na železnú rudu v Singapure klesli až o 3,4 % na 95,20 USD za tonu, čo je ich najnižšia úroveň od mája minulého roka. Kolaps na trhoch s oceľou bol ešte výraznejší, pričom futures na armatúry v Šanghaji klesli o viac ako 4 % na najnižšiu úroveň od roku 2017. Akcie spoločnosti BHP, ktorá má väčšinu svojich príjmov z predaja železnej rudy do Číny, klesli takmer o 3 %.

Čínsky oceliarsky priemysel zažil ničivé prepady počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009 a opäť v rokoch 2015 – 2016. V oboch prípadoch boli krízy nakoniec vyriešené masívnymi stimulačnými opatreniami – perspektíva, ktorá vyzerá vzdialenejšie v roku 2024, keď sa prezident Si Ťin-pching snaží prepracovať ekonomiku.

Baowu sa podrobne nezaoberal dôvodmi súčasného hospodárskeho poklesu a zameral sa na to, ako by zamestnanci mali reagovať šetrením hotovosti a minimalizovaním rizík.

“Finančné oddelenia na všetkých úrovniach musia venovať väčšiu pozornosť bezpečnosti financovania spoločností,” uviedol Baowu vo vyhlásení, pričom citoval potrebu prísnejších kontrol vrátane oneskorených platieb a identifikácie podvodných transakcií. “Peniaze sú dôležitejšie ako zisk, keďže prechádzame dlhou a krutou zimou.”

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.