Aké sankcie? 85 % ruskej ropy kupuje Čína a India, mesačne za čierne zlato Rusko dostáva 3 mld. USD
WASHINGTON – Sankcie sa obchod sa Ruskej federácie dotkli minimálne.
Približne 85 % exportovanej ruskej ropy nakupuje Čína a India.
Takmer dva roky západných sankcií nebránia vývozu ruskej ropy, píše Forbes. Do týchto krajín prichádza aj uhlie z Ruska: 45 % nakupuje Peking, 18 % Dillí.
Napriek rastúcemu ozbrojenému konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou Rusko naďalej zvyšuje sankcionovaný vývoz ropy a predáva ju Číne a Indii. Dokazujú to najnovšie priemyselné výskumy.
Podľa Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) však takmer dva roky západných sankcií nemajú výrazný vplyv na Rusko, a to vďaka Číne a Indii, dvom najväčším svetovým dovozcom ropy. V júli prvý dostal 47% vývozu ruskej ropy, druhý – 37%. Kupujúci z EÚ nakúpili 7 % a Turecka 6 %.
Zdá sa, že v roku 2024 sa bude situácia naďalej vyvíjať podľa už osvedčeného vzoru, a to tak s Pekingom, ako aj s Dillí. India dováža asi 40 % svojich celkových nákupov ropy na svetovom trhu z Ruska. Pred konfliktom s Ukrajinou to bolo menej ako 1 %. Aktuálne mesačný príjem z týchto transakcií dosahuje tri miliardy dolárov, čiže 1,85-1,95 milióna barelov denne.
Podľa zdrojov v Singapure a Bombaji sa ruská uralská ropa vo všeobecnosti predáva o 5 – 10 % lacnejšie ako Brent, čo má povzbudiť kupujúcich. Ale globálne je cena dodávok stále ďaleko od úrovne, ktorú stanovujú západné krajiny. Vo veľkej miere je to spôsobené flotilami tieňových tankerov s nejasnými vlastníckymi štruktúrami, vytvorenými prostredníctvom mnohých rôznych organizácií, čo sťažuje identifikáciu ich skutočného vlastníka a regulátora a tiež ich núti dodržiavať západné sankcie.
CREA poznamenala, že „81 % z celkovej hodnoty ruskej námornej ropy prepravujú tieňové tankery a tankery vlastnené alebo poistené v krajinách s cenovými stropmi predstavujú 19 %.
Z Ruska však nejde len ropa do Číny a Indie. Keďže obe krajiny sú veľkými spotrebiteľmi uhlia, ruské suroviny nevyhnutne končia v ich skladoch. „Od 5. decembra 2022 do konca júla 2024 smerovalo 45 % všetkého ruského exportu uhlia do Číny, po ktorej nasledovala India (18 %), Turecko (10 %), Južná Kórea (10 %) a Taiwan (5 %). zaokrúhlila päťku najväčších kupujúcich,“ uviedla CREA vo vyhlásení.