Airbus pripravuje revolúciu v cestovaní: bude viac leteckých liniek a letenky budú dostupnejšie
BRUSEL – Nové osobné lietadlo Airbus A321XLR ešte neuskutočnilo ani jeden komerčný let, no už dostalo prívlastok „revolučné“.
V júli vyšlo najavo, že hlavný letecký regulátor EÚ – Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) – povolil komerčnú prevádzku nového európskeho lietadla Airbus A321XLR.
Prvý let uskutočnila v júni 2022, po ktorom sa začal veľký testovací program. Prvým dopravným prostriedkom by mala byť španielska letecká spoločnosť Iberia. Lietadlo už bolo namaľované vo farbe leteckého dopravcu.
Môže sa zdať, že vzhľad A321XLR je „prechádzajúcou“ udalosťou, pretože v širšom zmysle sa lietadlo stalo jednou z verzií Airbusu A320 – jedného z hlavných osobných dopravných lietadiel súčasnosti, ktoré začalo fungovať koncom 80-tych rokov. a bol vyrobený v obrovskej sérii viac ako 11 000 kusov.
V skutočnosti však A321XLR nie je len rodinnou inováciou. Ide o snahu zmeniť trh a vytlačiť veľké lietadlá so širokým trupom.
Nový hráč v leteckej aréne
„Malé lietadlá – budúcnosť veľkých ciest“, – to boli titulky v článkoch západných médií venovaných novému osobnému lietadlu A321XLR, skratka na konci názvu modelu znamená „Extra Long Range“, teda „extrémny dolet“.
A321XLR sa skutočne môže pochváliť najdlhším letovým dosahom zo všetkých lietadiel s úzkym trupom – je to 8,7 tisíc kilometrov! To je asi o 30 % viac ako pri základnom A321neo. To znamená, že v praxi XLR bude môcť spojiť napríklad Sydney a Tokio.
Samozrejme, takéto zvýšenie letového dosahu by nebolo možné bez výraznej prerábky základného modelu.
Hlavný rozdiel A321XLR spočíva v trupe za krídlom, kde bola nainštalovaná prídavná palivová nádrž, vďaka čomu sa samozrejme zvýšila celková hmotnosť lietadla. Kapotáž na bruchu lietadla pod novou nádržou sa predĺžila a okrem aerodynamickej funkcie sa stala aj ochranou novej palivovej nádrže.
V porovnaní s A321neo prešli zmenami aj vzpery hlavného podvozku, klapky a systém zásobovania vodou.
Vlastnosti Airbusu A321XLR:
- Dĺžka: 44,51 m;
- Rozpätie krídel: 35,80 m;
- Počet cestujúcich: 180-220 miest na sedenie (2 triedy);
- Maximálna vzletová hmotnosť: 101 t;
- Typ motora: 2 motory CFM International LEAP-1A;
- Maximálna rýchlosť: 876 km/h;
- Cestovná rýchlosť: 833 km/h;
- Praktický dojazd: 8 700 km;
- Praktický strop: 12 000 m;
- Posádka: 2 osoby.
Prečo sa však na toto lietadlo púta toľko pozornosti? Dosah letu sám o sebe totiž už dávno nie je problém. Napríklad pre dopravné lietadlo Boeing 747-8 s maximálnym zaťažením presahuje 14 tisíc km.
Faktom je, že ten istý 747 je lietadlo so širokým trupom. Takéto lietadlá majú trup, ktorého šírka vyžaduje prítomnosť dvoch uličiek medzi radmi sedadiel v kabíne. Dĺžka trupu najväčších takýchto strojov môže presiahnuť 70 m.
Dnes na trhu diaľkových liniek väčšinu letov vykonávajú lietadlá so širokým trupom, ktorých údržba je nákladnejšia ako u modelov s úzkym trupom, no môžu prepraviť viac cestujúcich.
Niet divu, že letecké spoločnosti sa obávajú otvárania diaľkových liniek, ktoré nemusia byť dostatočne vyťažené. Veď to pre nich nie je komerčne výhodné.
A321XLR môže zásadne zmeniť situáciu, pretože spojí relatívnu hospodárnosť úzkotrupého lietadla s doletom „veľkého“ dopravného lietadla.
Nové lietadlov skutočnosti nemá konkurentov, pretože Američania začali vyrábať úzkotrupý Boeing 757 (verzia 757-200 má dolet 7 275 km) už v roku 2004. A pri modeloch 737 MAX tento údaj vôbec nepresahuje 7 000 km.
„A321XLR je postavený ako konkurent vážnejších modelov vďaka dostatočne veľkej vzletovej hmotnosti a schopnosti vydržať maximálne zaťaženie až 100 ton,“ hovorí odborník na letecký trh UNIAN Bohdan Dolintse lietadlá, ktoré môžu poskytovať prepravu na krátke, stredné a dokonca aj dlhé vzdialenosti do niektorých destinácií“.
Airbus urobil veľa pre to, aby sa cestujúci počas diaľkových letov cítili pohodlnejšie. Najmä A321XLR dostal zväčšené horné batožinové priestory.
To však nemôže lietadlo „zrýchliť“ – A321XLR lieta nižšou rýchlosťou ako jeho kolegovia so širokým telom. Napríklad let z Paríža do Bostonu na ňom môže trvať o 50 minút dlhšie ako na A350 (cestovná rýchlosť toho druhého je 903 km/h).
“Niečo konkrétne bude možné povedať až potom, čo sa (A321XLR, – UNIAN) dostane do kontaktu s reálnym trhom. Boeing 737 MAX sa svojho času nazýval “game changer” na trhu leteckej dopravy. veľké množstvo zákazníkov ale po množstve leteckých nešťastí s týmto lietadlom vlastne skončil na niekoľko rokov pripútaný k zemi… Čiže chápeme, že nové lietadlo nesie nejaké nové technológie, nové riešenia, ale ďalej. na druhej strane je to vždy riziko,“ hovorí UNIAN Bohdan Dolintse.
Boeing letiaci do priepasti
A321XLR nielen zvýši počet destinácií, ale aj posilní pozíciu Airbusu na globálnom trhu s osobnými lietadlami.
V súčasnosti sú na ňom len dvaja veľkí hráči – Boeing a Airbus. Kdesi v diaľke sa črtá čínsky Comac so svojím modelom C919, no zatiaľ si toto lietadlo môže nárokovať obľubu len v samotnej Nebeskej ríši.
Efektne vyzerajú aj nominálne čísla. Len za 10 rokov – od roku 2007 do roku 2016 – dostal Airbus objednávky na 9 985 lietadiel a dodal 5 644, zatiaľ čo Boeing si objednal 8 978 lietadiel a získal 5 718. Konkurencia je veľmi tvrdá.
Obe spoločnosti sa na trhu cítili celkom príjemne. Zdalo sa, že to tak bude vždy. V posledných rokoch však došlo k mnohým významným incidentom s lietadlami Boeing. Počnúc núdzovými situáciami zapríčinenými napríklad chybnou zátkou dverí (časť trupu využívaná ako núdzový východ), ktorá vyletela v januári tohto roku v jednom z Boeingu 737. A končiac veľkými katastrofami v Indonézii resp. Etiópia, ktorá si vyžiadala životy 346 ľudí.
V oboch prípadoch bola príčinou tragédie nesprávna činnosť systému MCAS (Maneuvering Characteristic Augmentation system) na lietadle Boeing 737 MAX 8.
To samozrejme vyvolalo škandál a ovplyvnilo finančnú výkonnosť Boeingu. V apríli letecká spoločnosť vykázala prvý pokles tržieb za posledných sedem štvrťrokov. Zároveň ešte v marci bolo oznámené, že akcie Boeingu klesli od začiatku roka približne o 25 %.
Airbus a Boeing: Zostane len jeden?
Práve Airbus by sa mohol stať hlavným príjemcom problémov Boeingu. Je napríklad známe, že v minulom roku dodal európsky gigant 735 komerčných lietadiel, zatiaľ čo Boeing za rovnaké obdobie – 528 okrídlených strojov.
Hovoriť o konci amerického leteckého giganta je však ešte priskoro.