ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Richard Ferdinand Kahn

Richard Ferdinand Kahn, Baron Kahn , CBE , FBA (10. augusta 1905 – 6. júna 1989) bol britský ekonóm.

Kahn sa narodil v Hampsteade v ortodoxnej židovskej rodine Augusta Kahna, školského inšpektora a bývalého nemeckého učiteľa, a Reginy Schoyerovej. Vyrastal v Anglicku a študoval na St Paul’s School v Londýne.

Navštevoval King’s College v Cambridge . Kahn získal 1. miesto v oblasti matematiky, časť I, v Cambridge, po ktorom v roku 1927 získal 2. miesto v oblasti  fyziky v prírodných vedách. V rokoch 1927 až 1928 vyučoval ekonómiu s Geraldom Shoveom a Johnom Maynardom Keynesom , v roku 1928 získal prvé miesto v ekonómii, časť II. V roku 1930 bol zvolený za člena King ‘s College. 

Kahn pôsobil na Fakulte ekonómie a politiky od roku 1933. V roku 1947 sa stal riaditeľom štúdií pre študentov ekonómie na King’s College, túto funkciu zastával štyri roky. Kahn bol vymenovaný za profesora ekonómie v roku 1951 a nahradil Keynesa ako kvestor King’s College.  Pôsobil v mnohých ďalších vládnych a agentúrnych funkciách, ako napríklad v oddelení výskumu a plánovania Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov v roku 1955 a Národnej rady pre uhlie Spojeného kráľovstva v roku 1967.  Kahn odišiel do dôchodku Cambridge v roku 1972, ale naďalej žil na King’s College .

Kahnovým najvýznamnejším príspevkom k ekonomike bol jeho princíp multiplikátora . Multiplikátor je vzťah medzi nárastom agregovaných výdavkov a nárastom čistého národného produktu (produkcie). Je to zvýšenie agregátnych výdavkov (napríklad vládnych výdavkov), ktoré spôsobuje zvýšenie produkcie (alebo príjmu). Jeho zistenia o multiplikátore boli prvýkrát publikované v jeho článku z roku 1931 „Vzťah domácich investícií k nezamestnanosti“.  Prebehla rozsiahla diskusia o tom, či Kahnovo uvažovanie o multiplikátore bolo predznamenané alebo podporované prácou iných ekonómov, ako je Lyndhurst Giblin . 

Kahn bol jedným z piatich členov Keynesovho Cambridge Circles. Kahn bol tiež jedným z Keynesových najbližších spolupracovníkov na vytvorení Keynesovej Všeobecnej teórie zamestnanosti, úrokov a peňazí . 

Kahn sa stal nosteľom Rádu Britského impéria (CBE) v roku 1946  a v roku 1960 sa stal členom Britskej akadémie.