ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Homo economicus, alebo človek ekonomický

Homo economicus, z latinčiny – „ekonomický človek“, je koncept, že človek ako tvor konajúci racionálne sa vždy snaží maximalizovať dosiahnutý zisk a robí voľbu kvôli významu ekonomických výsledkov tejto voľby.

V bežnom zmysle je homo economicus osoba, ktorá koná v súlade s touto zásadou.

Paradigmu homo economicus predstavil John Stuart Mill, pre ktorého homo economicus nebol konkrétnou osobou, ale iba teoretickým modelom. Jeho koncept súvisel s konceptom morálnej podstaty človeka, ktorý prezentoval škótsky ekonóm a filozof Adam Smith, pre ktorého je jednotlivec slobodný a sebecký, ale sústredením sa na vlastné záujmy prispieva k dosiahnutiu spoločného dobra, hoci v podstatne upravenej podobe bol prijatý aj v klasickej ekonómii.

Model

V ekonomických vedách sa ekonomický človek definuje ako hypotetický človek, keďže v skutočnosti sa človek nespráva racionálne a jeho rozhodnutia nie sú založené výlučne na ekonomickej kalkulácii. Kritiku predpokladu racionálneho ľudského konania akceptovali takí klasickí ekonómovia ako John Maynard Keynes, keďže v skutočnosti sa ukazuje, že ekonomický človek nie je racionálny a v ekonomických teóriách by sa mal brať do úvahy nedostatok racionality človeka pri rozhodovaní.

Zmiešané modely

Vzťah medzi ekonómiou a spoločenskými vedami vedie ku konceptom, ktoré patria do ekonomickej aj sociologickej tradície, najmä ku konceptu socioekonomického človeka, konceptom selektívnej racionality a obmedzenej racionality a konceptu maximalizácie rodiny, ktoré sa odvolávajú jednak na vplyv prostredia na jednotlivca a jeho voľby, jednak na nedostatok informácií potrebných pre plne racionálne správanie na trhu.