ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Cybersyn presadil Salvador Allende

Projekt Cybersyn bol čílsky projekt z rokov 1971 až 1973 počas  predsedníctva Salvadora Allendeho.

Bol zameraný na vybudovanie distribuovaného systému na podporu rozhodovania na pomoc pri riadení národného hospodárstva .

Projekt pozostával zo štyroch modulov: ekonomického simulátora, zákazkového softvéru na kontrolu výkonnosti továrne, operačnej miestnosti a národnej siete telexových strojov, ktoré boli prepojené s jedným sálovým počítačom. 

Projekt Cybersyn bol založený na prístupe k organizačnému dizajnu z teórie modelu systému a na svoju dobu predstavoval inovatívnu technológiu. Zahŕňala sieť telexových strojov („Cybernet“) v štátnych podnikoch, ktoré vysielali a prijímali informácie s vládou v Santiagu.

Informácie z terénu by sa vložili do softvéru na štatistické modelovanie („Cyberstride“), ktorý by monitoroval výrobné ukazovatele, ako sú dodávky surovín alebo vysoká miera absencie pracovníkov, v „takmer“ reálnom čase, pričom by v prvom prípade upozornil pracovníkov a v abnormálnych situáciách, ak sa tieto parametre dostali mimo prijateľných rozsahov vo veľmi veľkej miere, aj ústredná vláda. Informácie by sa tiež vložili do softvéru na ekonomickú simuláciu („CHECO“, pre čílsky ekonomický simulátor), ktorý by vláda mohla použiť na predpovedanie možného výsledku ekonomických rozhodnutí.

A napokon, sofistikovaná operačná miestnosť („Opsroom“) by poskytovala priestor, kde by manažéri mohli vidieť relevantné ekonomické údaje, formulovať uskutočniteľné reakcie na núdzové situácie a prenášať rady a pokyny podnikom a továrňam v poplachových situáciách pomocou siete telexu.

Hlavným architektom systému bol britský vedec operačného výskumu Stafford Beer a systém stelesňoval jeho predstavy o organizačnej kybernetike v priemyselnom manažmente. Jedným z jej hlavných cieľov bolo preniesť rozhodovaciu právomoc v rámci priemyselných podnikov na ich pracovnú silu s cieľom rozvinúť samoreguláciu tovární.

Po vojenskom prevrate 11. septembra 1973 bol Cybersyn opustený a operačná miestnosť bola zničená. 

Názov projektu v angličtine („Cybersyn“) je predobrazom slov „kybernetika“ a „synergia“. Keďže názov nie je v španielčine eufonický , v tomto jazyku sa projekt nazýval Synco , čo je inicializmus  pre španielsky Sistema de INformación y COntrol („systém informácií a kontroly“) a slovná hračka na španielsky cinco , číslo päť, čo poukazuje na päť úrovní modelu životaschopného systému Beer .

Impelementácia

Stafford Beer bol britský konzultant v oblasti manažérskej kybernetiky .  Tiež sympatizoval s deklarovanými ideálmi čilského socializmu zachovať čilský demokratický systém a autonómiu   pracujúcich namiesto zavedenia systému velenia a kontroly zhora nadol v štýle ZSSR .

Beer tiež čítal a bol ovplyvnený kritikou sovietskej byrokracie od Leva Trockého pri príprave svojho návrhu systému v Čile. 

V júli 1971 Fernando Flores , vysoký zamestnanec Chilean Production Development Corporation ( CORFO ) pod vedením Pedra Vuskoviča ,  kontaktoval Beera so žiadosťou o radu ohľadom začlenenia Beerových kybernetických teórií do riadenia novoznárodnených sektorov v Čile. hospodárstva.

Beer v tom videl jedinečnú príležitosť realizovať svoje nápady v celoštátnom meradle. Viac než len ponúkanie rád, Beer opustil väčšinu svojich ostatných konzultačných zmlúv a veľa času venoval tomu, čo sa stalo Project Cybersyn. Často cestoval do Čile, aby spolupracoval s miestnymi implementátormi a využil svoje osobné kontakty na zabezpečenie pomoci od britských technických expertov.

Čilská vláda zaznamenala úspech vo svojich počiatočných snahách o znárodnenie, keď v prvom roku dosiahla 7,7% nárast HDP a 13,7% nárast produkcie, ale na dosiahnutie dlhodobého úspechu potrebovala udržať pokračujúci rast. Beer navrhol to, čo sa pôvodne nazývalo Project Cyberstride, systém, ktorý by prijímal informácie a metriky z výrobných centier, ako sú továrne, spracovával ich na centrálnom sálovom počítači a poskytoval predpovede budúcich trendov na základe historických údajov. Počiatočný dátum implementácie bol stanovený na marec 1972.  Podľa technologického historika Edena Medinu bolo do mája 1973 do systému Cybersyn do určitej miery začlenených 26,7 % znárodnených odvetví, ktoré boli zodpovedné za 50 % príjmov sektora. 

Plán implementácie bol veľmi agresívny a systém dosiahol svoje štádium prototypu v roku 1972. 

Systém Cybersyn bol efektívne použitý  v októbri 1972, keď približne 40 000 majiteľov nákladných vozidiel podniklo štrajk na celoštátnej úrovni. 

Vďaka sieti telexových strojov v továrňach po Čile sa vláda Salvadora Allendeho mohla spoľahnúť na údaje v reálnom čase a bola schopná reagovať na meniacu sa štrajkovú situáciu. 

Celkové náklady na ekonomický simulátor dosiahli v čase návrhu 5 000 libier (38 000 dolárov v dolároch z roku 2009). Telexová sieť umožňovala komunikáciu medzi regiónmi a udržiavanie distribúcie nevyhnutného tovaru po celej krajine.

Podľa Gustava Silvu, vtedajšieho výkonného tajomníka pre energetiku v CORFO , telexové stroje systému pomohli zorganizovať prepravu zdrojov do mesta len s približne 200 nákladnými autami poháňanými  štrajkmi , čím sa znížili potenciálne škody spôsobené štrajkom 40 000 vodičov kamiónov.

Štrajkové akcie proti vláde Allende boli financované Spojenými štátmi  ako súčasť ekonomickej vojny . Zvolená Allendeho vláda prežila čiastočne vďaka systému Cybersyn. Allendeho vláda bola nakoniec zvrhnutá štátnym prevratom podporovaným CIA v roku 1973. Iné vlády, ako  napríklad tie v Brazílii a Južnej Afrike , prejavili záujem o vybudovanie vlastného systému Cybersyn. V histórii výpočtového hardvéru bol projekt Cybersyn koncepčným skokom vpred, pretože výpočty už neslúžili výlučne armáde alebo vedeckým inštitúciám.

Systém

V systéme bolo 500 nepoužívaných ďalekopisov, ktoré kúpila predchádzajúca vláda. Každý bol umiestnený do továrne. V riadiacom stredisku v Santiagu sa každý deň údaje pochádzajúce z každej továrne (niekoľko čísel, ako vstup surovín, výstup výroby a počet absencií) ukladali do počítača, ktorý robil krátkodobé predpovede a potrebné úpravy.

Existovali štyri úrovne kontroly (firma, pobočka, sektor, celková) s algedonickou spätnou väzbou . Ak jedna úroveň kontroly neodstránila problém v určitom intervale, bola upozornená vyššia úroveň. Výsledky boli prediskutované na operačnej sále a vypracovaný plán najvyššej úrovne. Sieť ďalekopisov nazývaná „Cybernet“ bola prvou operačnou zložkou Cybersyn a jedinou, ktorú vláda Allende pravidelne používala. 

Softvér pre Cybersyn sa nazýval „Cyberstride“ a používal  Bayesovské  filtrovanie a Bayesovské riadenie . Napísali ho čílski inžinieri po konzultácii s tímom 12 britských programátorov.  Cybersyn najprv bežal na IBM 360/50 , ale neskôr bol prenesený na menej používaný mainframe Burroughs 3500 . 

Futuristickú operačnú sálu navrhol tím pod vedením dizajnéra rozhrania Gui Bonsiepe.  Bol vybavený siedmimi otočnými stoličkami  (považovanými za najlepšie pre kreativitu) s tlačidlami, ktoré boli navrhnuté na ovládanie niekoľkých veľkých obrazoviek, ktoré mohli premietať údaje, a ďalšími panelmi s informáciami o stave, aj keď tieto mali obmedzenú funkčnosť, pretože mohli zobrazovať iba predbežné informácie. – pripravené grafy. Toto pozostávalo z diapozitívov.