ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – aplikácie kybernetiky v ekonomike

Ekonomika je jednou z oblastí, v ktorej má kybernetika uplatnenie a vplyv.

Veľká sovietska encyklopédia definuje ekonomickú kybernetiku ako vedný odbor , v ktorom sa kybernetické prístupy aplikujú na ekonomiku . Uľahčuje dialóg medzi mikrosystémami  a makrosystémami . 

Návrh samoregulačných riadiacich systémov pre plánovanú ekonomiku v reálnom čase preskúmali ekonóm Oskar Lange , kybernetik Viktor Glushkov a ďalší sovietski kybernetici počas šesťdesiatych rokov. V čase, keď boli informačné technológie dostatočne vyvinuté na to, aby umožnili uskutočniteľné ekonomické plánovanie založené na počítačoch, Sovietsky zväz a krajiny východného bloku sa začali od plánovania vzďaľovať a nakoniec sa zrútili.

Friedrich Hayek sa v roku 1960 zúčastnil Sympózia o princípoch samoorganizácie , ktoré organizoval Heinz von Foerster .

Hayek spomína kybernetiku ako disciplínu, ktorá by mohla pomôcť ekonómom pochopiť „samoorganizujúce sa alebo samogenerujúce systémy“ nazývané trhy .  Keďže ide o „komplexné javy“, najlepší spôsob, ako preskúmať trhové funkcie, je použiť mechanizmus spätnej väzby, ktorý vysvetlili kybernetickí teoretici. Takto by ekonómovia mohli robiť „predpovede vzorov“. 

Preto je trh pre Hayek „komunikačný systém“, „účinný mechanizmus na trávenie rozptýlených informácií“. Ekonóm a kybernetik sú ako záhradníci, ktorí „poskytujú vhodné prostredie“. Hayekova definícia informácie je idiosynkratická a predchádza teórii informácie používanej v kybernetike a prírodných vedách.

Napokon, Hayek považuje aj myšlienku Adama Smitha o neviditeľnej ruke za anticipáciu fungovania mechanizmu spätnej väzby v kybernetike. V tej istej knihe, Law, Legislation and Liberty , Hayek spolu s kybernetikou spomína, že ekonómovia by sa mali opierať o vedecké poznatky Ludwiga von Bertalanffyho všeobecnej teórie systémov spolu s teóriou informácií a komunikácie a semiotikou.

Návrh „Nového socializmu“ načrtli počítačoví vedci Paul Cockshott a Allin Cottrell v roku 1995 ( Towards a New Socialism ), kde počítače určujú a riadia toky a alokáciu zdrojov medzi sociálne vlastnené podniky.