Preorientovanie Kanady na dodávky ropy do Číny ukazuje Trumpove nezamýšľané dôsledky

Trumpova obchodná vojna sa otočila proti samotným USA
Ak existuje zákon nezamýšľaných dôsledkov, dobrým príkladom je reakcia komoditných trhov na konanie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorým sa začal obchodný konflikt. Obchodné a colné opatrenia Trumpovej administratívy prinútili výrobcov, obchodníkov a kupujúcich surovín prehodnotiť svoje stratégie a prispôsobiť sa novým podmienkam. Snažia sa predpovedať, aké kroky Trump podnikne v budúcnosti. Je stále jasnejšie, že komoditné trhy sa prispôsobujú nielen skutočným opatreniam, ale aj možným budúcim krokom, čo vedie k snahe obmedziť dopad na Spojené štáty. Príkladom toho je námorný vývoz ropy z Kanady.
Posúva sa smerom k USA a Číne, aj keď Trump upustil od svojho pôvodného plánu zaviesť 10-percentné clá na dovoz energie z Kanady. Kanada v apríli prvýkrát vyviezla viac ropy prepravovanej po mori do Číny ako do Spojených štátov. To ukazuje, ako sa trh môže zmeniť uprostred neistoty spôsobenej Trumpovou obchodnou vojnou. Podľa údajov zhromaždených analytikmi spoločnosti Kpler dosiahol vývoz ropy po mori z Kanady do Číny v apríli celkovo 299 000 barelov denne (bpd), čo je nárast oproti 277 000 bpd v marci. USA v apríli vyviezli 286 000 barelov denne, čo je zhruba v súlade s marcovými 283 000 barelmi denne, ale pod rekordnými 431 000 barelmi denne z septembra minulého roka. Tieto čísla odrážajú iba ropu prepravovanú loďami a nezohľadňujú väčšie toky kanadskej ropy do USA cez ropovody a železnice.
Kanada prepravuje svojmu južnému susedovi ropovodom denne približne 4 milióny barelov ropy. Objemy zostávajú nezmenené, ale ceny sa posunuli v prospech Kanady, čo odráža ďalší nezamýšľaný dôsledok Trumpovej politiky. Zľava medzi cenou ropy Western Canadian Select a americkou ropou West Texas Intermediate klesla na najnižšiu úroveň za 18 mesiacov, tesne nad 9 dolárov za barel, z takmer 30 dolárov v novembri. To odráža ďalšiu dynamiku, ktorú Trump pravdepodobne nepredvídal. Jeho sankcie na venezuelskú ropu, ktorá je rovnako ako kanadská ropa prísna, znížili množstvo tejto ropy dostupnej pre americké rafinérie. To znamená, že kanadská ropa sa v Spojených štátoch stala žiadanejšou a americké rafinérie za ňu musia platiť viac. Rastúce ceny kanadskej ropy spochybňujú predstavu, že Kanada je viac závislá od Spojených štátov ako naopak. Teraz sa zdá, že Spojené štáty sú skutočne závislé od kanadskej ropy, najmä preto, že Trump obmedzil vhodné alternatívy prostredníctvom sankcií.