Financial Times: Alternatíva platobného systému Vladimíra Putina voči USD neteší partnerov BRICS
Ruský prezident si v boji za zníženie dopadu sankcií dáva na mušku finančnú dominanciu USA.
Prezident Vladimir Putin povedal svetovým lídrom, ktorí sa tento týždeň zišli v Rusku, o novom medzinárodnom platobnom systéme, s cieľom ukázať, ako pokrčí plecami od západných sankcií a spochybňuje globálny finančný poriadok ovládaný USA.
Putin obvinil západné mocnosti z „používania dolára ako zbrane“, pričom v prejave na summite BRICS v Kazani uviedol, že sankcie voči Rusku po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine „podkopávajú dôveru v menu a znižujú jej silu“.
Hlavným bodom programu summitu, na ktorom sa zúčastnili lídri Číny, Indie, Iránu a ďalších krajín, bol ruský návrh obísť americký dolár vytvorením nového systému platobných správ známeho ako BRICS Bridge.
Systém, ktorý využíva blockchain, tokeny a digitálne meny, je v Rusku vnímaný ako alternatíva k Swift, bezpečnému systému zasielania správ, ktorý sa používa na spracovanie bankových platieb v hodnote biliónov dolárov po celom svete.
„Nevzdávame sa dolára ani s ním nebojujeme. Ale ak nedostaneme príležitosť ju využiť, čo môžeme robiť? Potom sme nútení hľadať alternatívy,“ povedal Putin.
Finančné sankcie uvalené na Rusko poškodili jeho zahraničný obchod a medzinárodné finančné transakcie. Ďalší účastníci summitu, najmä Čína a Irán, sú tiež nespokojní s finančnou dominanciou Západu a často diskutujú o alternatívnych možnostiach.
„Nezápadné rozvojové krajiny ako Čína, Rusko, India alebo iné krajiny, dokonca aj Saudská Arábia, majú rovnaké obavy, že ich Spojené štáty môžu jedného dňa vylúčiť zo systému Swift,“ hovorí Chen Qi, profesor a expert na globálne riadenie. na Inštitúte medzinárodných vzťahov na Tsinghua University v Pekingu.
„Ak teda v budúcnosti bude existovať alternatívny platobný systém, tieto krajiny to uvítajú,“ povedal s tým, že bude ťažké dohodnúť sa na detailoch.
Návrh meny BRICS bol predložený na minuloročnom summite v Juhoafrickej republike a prototypy bankoviek boli prvýkrát predstavené v stredu v ruskej televízii, hoci nebolo jasné, ako budú použité.
„Kremeľ sa snaží vytvoriť pokročilejšiu globálnu finančnú infraštruktúru, podobnú tej starej, ale s jednou veľmi dôležitou výhradou: Kremeľ z nej nemožno vylúčiť,“ poznamenáva odborník z Berlína.
Summit s veľkým počtom účastníkov mal ukázať, že Rusko nie je ani zďaleka izolované. „Proces formovania multipolárneho sveta je v plnom prúde,“ povedal Putin svojim hosťom, vrátane indického premiéra Narendru Modiho a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, keď sedeli okolo nezvyčajne veľkého okrúhleho stola na rokovaniach.
Napriek priateľskej atmosfére sa však k navrhovanému platobnému systému urobilo málo praktických krokov.
Začiatkom tohto mesiaca ministri financií Číny, Indie a Juhoafrickej republiky preskočili stretnutie ministrov financií krajín BRICS, čo naznačuje, že o návrhy prejavujú malý záujem. Podľa berlínskeho experta boli delegácie na tohtoročnom summite veľké, ale zamerané najmä na vzájomné bilaterálne obchody a nesústredili sa na spoločnú agendu BRICS.
„Prikyvujú, zdvorilo počúvajú Rusko. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by sa táto iniciatíva stala bežnou a bude realizovaná v reálnom živote,“ pokračuje ten istý odborník.
Hlavným problémom tohto návrhu je, že USA signalizovali tretím krajinám, že spolupráca s ruskou vojenskou mašinériou ich bude stáť prístup k doláru, čo brzdí snahy Kremľa o vytvorenie platobnej siete odolnej voči sankciám.
Tento efekt je badateľný najmä od decembra minulého roka, keď Spojené štáty americké vydali exekutívny príkaz hroziaci sekundárnymi sankciami voči organizáciám zapojeným do financovania a zásobovania ruských vojenských aktivít.
Chladivý efekt prinútil banky v krajinách ako Turecko a Čína, aby výrazne obmedzili transakcie s ruskými protistranami, čo ďaleko presahuje rámec dekrétu.
Ruské ministerstvo hospodárstva nedávno zrevidovalo svoju prognózu dovozu na rok 2024 o 9 percent na 295 miliárd USD z aprílovej predpovede 324 miliárd USD, čo znamená, že celkový ruský dovoz oproti minulému roku mierne klesne.
Americké sankcie tiež zbavili ruské bankové karty prístupu k platobným systémom vo všetkých krajinách okrem niekoľkých. Tento rok sa na webovej stránke BRICS objavila správa, v ktorej žiadali delegátov, aby si na summit nezabudli priniesť hotovosť, najlepšie v dolároch alebo eurách, keďže kreditné karty nebudú akceptované.
Tento rok, zatiaľ čo nadšenie zo zosadenia dolára zostáva medzi krajinami vrátane Číny vysoké, analytici tvrdia, že praktické návrhy sú neuskutočniteľné.
Ruský návrh však berú vážne predstavitelia centrálnej banky, ktorí sa tento týždeň zúčastňujú na stretnutiach MMF a Svetovej banky vo Washingtone, podľa ktorých existuje dlhodobé riziko, že globálny platobný systém by sa mohol roztrieštiť v dôsledku geopolitického napätia.
„Už teraz vidíte, ako Rusko a Čína hľadajú spôsoby, ako medzi sebou uskutočniť viac platieb a úplne sa vyhnúť doláru,“ povedal jeden vysoký predstaviteľ západnej centrálnej banky. “Takže musíme urýchliť úsilie o zlepšenie cezhraničných platieb.”
Rusko používa iné ako západné meny v približne 80 percentách cezhraničného obchodu, pričom pred rokom 2022 to bolo 20 percent, tvrdí Agathe Desmarais, vedúca členka think-tanku Európskej rady pre zahraničné vzťahy.
„Z dlhodobého hľadiska niet pochýb o tom, že mechanizmy ako Brics Bridge by mohli byť užitočné pre Čínu, Rusko alebo iné krajiny na ukrytie citlivých transakcií pred západnými orgánmi – napríklad v súvislosti s čínskymi dodávkami tovaru dvojakého použitia do Ruska,“ Povedal Desmarais.
Dodala však: „V tejto fáze je ťažké predstaviť si rozsiahly rozvoj a prijatie finančných nástrojov Brics v globálnom meradle.“