Čo označuje pojem Turan a ideológia turanizmus

Turan, avestansky Tūiriiānəm, v strednej perzštine Tūrān; v perzštinae  توران , latinsky Turân ,  vyslovované [tʰuːˈɾɒːn] , „Krajina Tur “  je historický región v Strednej Ázii . 

Termín je iránskeho pôvodu a môže sa vzťahovať na konkrétne prehistorické ľudské osídlenie, historickú geografickú oblasť alebo kultúru. Pôvodní Turania boli iránskym kmeňom z doby Avestanov.

Existuje aj turanizmus , tiež známy ako panturanizmus je pan-nacionalistické kultúrne a politické hnutie hlásajúce potrebu úzkej spolupráce alebo politického zjednotenia medzi ľuďmi, o ktorých jeho prívrženci tvrdia, že sú kultúrne, jazykovo alebo etnicky príbuzní a mať vnútroázijský a stredoázijský pôvod, ako sú turkické , mongolské , tunguzské  a uralské  národy a niekedy aj iné etnické skupiny, ako sú Japonci a Kórejci , ako prostriedok spolupráce smerom k spoločným záujmom a proti kultúrnym a politickým vplyvom Indoeurópania z Európy a južnej Ázie a Sinotibeťania z východnej Ázie .

Zrodila sa v 19. storočí, aby čelila účinkom pan-nacionalistických ideológií, ako je pangermanizmus , a stavala na myšlienkach panslavizmu, napríklad myšlienka „turanského bratstva a spolupráce“ bola vypožičaná z panslovanského koncept „slovanského bratstva a spolupráce“.

Termín „ Turan “ je iránskeho pôvodu  a predpokladá sa, že sa vzťahuje na prehistorickú ľudskú spoločnosť v Strednej Ázii. Tento výraz sa vo vedeckej literatúre široko používal od 18. storočia na označenie Strednej Ázie. Európski vedci si tento termín požičali z historických diel Abu al-Ghazi Bahadur; anotovaný anglický preklad jeho Shajare-i Türk vyšiel v roku 1729 a rýchlo sa stal často používaným zdrojom pre európskych vedcov.

V starovekej iránskej mytológii je Tūr alebo Turaj, v strednej perzštine Tuzh, synom cisára Fereyduna . Podľa správy v Shahnameh kočovným kmeňom, ktoré obývali tieto krajiny, vládol Tūr. V tomto zmysle mohli byť Turania členmi dvoch iránskych národov, ktoré oba pochádzajú z Fereydunu, ale s rôznymi geografickými oblasťami a často medzi sebou bojujú. Turan teda zahŕňal päť oblastí: región Kopet Dag , údolie rieky Atrek , časti Bactria , Sogdia a Margiana. 

Neskoršie spojenie pôvodných Turancov s turkickými národmi je založené predovšetkým na následnej turkifikácii Strednej Ázie, vrátane vyššie uvedených oblastí. Podľa C. E. Boswortha však medzi starými turkickými kultúrami a Turančanmi zo Shahnameh neexistoval žiadny kultúrny vzťah . 

Najstaršia existujúca zmienka o Turane je vo farvardských jaštoch , ktoré sú v mladom avestskom jazyku a lingvisti ich datovali asi pred 2500 rokmi. Podľa Gherarda Gnoliho obsahuje Avesta mená rôznych kmeňov, ktoré žili vo vzájomnej blízkosti: „ Airyas [ Árijci], Tuiryas [Turanians], Sairimas [Sarmatians], Sainus [Sacae] a Dahis [Dahae] “.  V hymnách Avesta je prídavné meno Tūrya spojené s rôznymi nepriateľmi zoroastrizmu , ako je Fraŋrasyan (Shahnameh: Afrāsīāb ). Toto slovo sa vyskytuje iba raz v Gathas , ale 20-krát v neskorších častiach Avesty . Tuiryas, ako sa im hovorilo v Aveste, hrajú v Aveste dôležitejšiu úlohu ako Sairimas, Sainus a Dahis. Samotný Zoroaster pochádzal z ľudu Airya, ale svoje posolstvo kázal aj iným susedným kmeňom. 

Podľa Mary Boyce vo Farvardin Yasht: „V ňom (verše 143 – 144) sú chválení fravashi spravodlivých mužov a žien nielen medzi Árijcami (ako sa nazývali „avestskí“ ľudia), ale aj medzi Turiyami, Sairimas, Sainus a Dahis; a osobné mená, ako aj mená ľudí, všetky vyzerajú ako iránske.”

Mapa Iránu a Turanu z 19. storočia “, ktorú nakreslil Adolf Stieler.

Nepriateľstvo medzi Tuirya a Airya je naznačené aj vo Farvardtn Yast (vv. 37-8), kde sa hovorí, že Fravashi Spravodliví poskytovali podporu v boji proti Danusom, ktorí sa javia ako klan Tura. ľudí. V Aveste teda niektorí z Tuiryovcov verili v posolstvo Zoroastra, zatiaľ čo iní toto náboženstvo odmietali.

Podobne ako v starovekej vlasti Zoroaster, presná geografia a poloha Turanu nie je známa.  V post-avestských tradíciách sa predpokladalo, že obývajú región severne od Oxusu , rieky, ktorá ich oddeľuje od Iráncov. Ich prítomnosť sprevádzaná neustálymi vojnami s Iráncami pomohla definovať Iráncov ako odlišný národ, hrdý na svoju krajinu a pripravený preliať svoju krv na jej obranu.  Bežné mená Turanianov v Aveste a Shahnamehu zahŕňajú Frarasyan,  Aghraethra, Biderafsh, Arjaspa, Namkhwast.  Mená iránskych kmeňov vrátane mien Turancov, ktoré sa vyskytujú v Aveste , študoval Manfred Mayrhofer vo svojej obsiahlej knihe o etymológiách osobných mien v epose Avesta.

Od 5. storočia  nášho letopočtu sa definovala Sásánovská ríša „Turan“ v opozícii k „Iránu“, ako krajinu, kde ležali jej nepriatelia na severovýchode. 

Pokračovanie nomádskych vpádov na severovýchodných hraniciach v historických dobách udržalo pamiatku Turancov pri živote. Po 6. storočí sa Turci, ktorých na západ vytlačili iné kmene, stali susedmi Iránu a boli stotožnení s Turanmi. Stotožnenie Turanov s Turkami bolo neskorým vývojom, pravdepodobne začiatkom 7. storočia; sa Turci prvýkrát dostali do kontaktu s Iráncami až v 6. storočí.

Podľa Clifforda E. Boswortha: V raných islamských časoch mali Peržania tendenciu stotožňovať všetky krajiny na severovýchod od Khorasanu a ležiace za Oxom s oblasťou Turan, ktorá sa v Shahname z Ferdowsi považuje za krajinu pridelenú Fereydunovmu synovi Turovi. Medzi obyvateľov Turanu patrili Turci, v prvých štyroch storočiach islamu v podstate tí, ktorí kočovali za Jaxartes, a za nimi Číňania.

Univerzita Turan v Almaty, najväčšia súkromná vysoká škola v Kazachstane. Vznikla v roku 1992.

Turan sa tak stal etnickým aj geografickým pojmom, ktorý však vždy obsahoval nejednoznačnosti a rozpory vyplývajúce zo skutočnosti, že počas celých islamských čias boli krajiny bezprostredne za Oxom a pozdĺž jeho dolného toku domovmi nie Turkov, ale iránskych národov, napr. ako Sogdiaci a Khwarezmovci.

Výrazy „Turk“ a „Turanian“ sa počas islamskej éry začali zamieňať. Shahnameh alebo Kniha kráľov, kompilácia iránskeho mýtického dedičstva, používa tieto dva výrazy ekvivalentne. Ďalší autori vrátane Tabariho, Hakima Iranshaha a mnohých ďalších textov nasledujú. Pozoruhodnou výnimkou je Abl-Hasan Ali ibn Masudi, arabský historik, ktorý píše: „Afrasiyab sa narodil v krajine Turkov a chyba, ktorú historici a nehistorici urobili o tom, že je Turek, je spôsobená týmto dôvodom. ” V 10. storočí mýtus o Afrasiyab prevzala dynastia Qarakhanid. Počas éry Safavidov , po spoločnej geografickej konvencii Shahnameh , sa výraz Turan používal na označenie panstva Uzbeckej ríše v konflikte so Safavidmi. 

Niektorí lingvisti odvodzujú slovo z indoiránskeho koreňa * tura – “silný, rýchly, meč (paštčina)”, paštčina turan (thuran) “šermiar”. Iní ho spájajú so starým iránskym * tor „tmavý, čierny“, ktorý súvisí s novoperzským tār(ik) , pašthotor (thor) a možno aj anglickým tmavým . V tomto prípade ide o odkaz na „temnú civilizáciu“ stredoázijských nomádov v kontraste s „osvietenou“  zoroastrijskou civilizáciou usadeného Áryu.

V perzskom epose Shahnameh sa výraz Tūrān („krajina Tūrya“ ako Ērān, Īrān = „krajina Ārya“) vzťahuje na obyvateľov východo-iránskej hranice a za Oxom . Podľa základného mýtu uvedeného v Shahnameh mal kráľ Firēdūn (= Avestan Θraētaona ) troch synov, Salma,   Tūra a Iraja , medzi ktorých rozdelil svet: Malú Áziu dal Salm, Turan Tur a Irán Īraj. Starší bratia zabili mladšieho, no pomstil ho jeho vnuk a Iránci sa stali vládcami sveta. Vojna však pokračovala celé generácie. V Shahnameh sa slovo Turan vyskytuje takmer 150-krát a slovo Irán takmer 750-krát.

Niekoľko príkladov zo Shahnameh :

نه خاکست پیدا نه دریا نه کوه

ز بس تیغداران توران گروه

Nie je viditeľná žiadna zem, žiadne more, žiadna hora,

Od mnohých držiteľov čepelí turanskej hordy

تهمتن به توران سپه شد به جنگ

بدانسان که نخجیر بیند پلنگ

Tahamtan Rostam prevzal boj s turanskou armádou

Rovnako ako leopard zbadá svoju korisť.

 

Turandot – alebo Turandokht – je v Iráne ženské meno a v perzštine znamená „Turanova dcéra“ (na Západe je najznámejšia vďaka  slávnej Pucciniho opere Turandot (1921 – 1924)).

Turan je tiež bežné meno na Blízkom východe a ako rodinné priezviská v niektorých krajinách vrátane Bahrajnu , Iránu, Bosny a Turecka .

Ayyubidský vládca Saladin mal staršieho brata s menom Turan – Shah .

Turaj, ktorého staroveké iránske mýty zobrazujú ako praotca Turancov, je tiež populárne meno a znamená Syn temnoty . Názov Turan podľa iránskych mýtov pochádza z domoviny Turaj. Pahlavská výslovnosť Turaj je Tuzh, podľa slovníka Dehkhoda. Podobne Iraj , čo je tiež populárne meno, je bratom Turaja v Shahnameh . Pozmenená verzia Turaj je Zaraj , čo znamená syn zlata .

Nemecká „Mapa Iránu a Turanu“ z roku 1843, počas dynastie Qajar, územie Turanu označené oranžovou čiarou (tu zvýraznené). Podľa legendy (vpravo dole na mape) Turan zahŕňa regióny vrátane moderného Uzbekistanu,  Kazachstanu,  Kirgizska,  Tadžikistanu,  Turkménska,  severných častí Afganistanu a severného Pakistanu . Táto oblasť zhruba zodpovedá tomu, čo sa dnes nazýva Stredná Ázia . Zoznam oblastí uvedených na mape ako súčasť Turanu: 1. Khwarazm 2. Buchara s Balchom 3. Shehersebz (pri Buchare ) 4. Hissar 5. Kokand  6. Durwaz  7. Karategin  8. Kunduz 9. Kafiristan 10. Chitral 11 Gilgit 12. Iskardu 13. & 14. Severné stepi ( Kazachstan) .