Týždeň OSN na KAZNU Al-Farabí: Mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore
ALMATY – V rámci Týždňa globálnej mediálnej a informačnej gramotnosti v Kazachstane Národná univerzita Al-Farabi hostila IV Stredoázijský vedecký seminár „Mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore“
Bolo to v spolupráci s zastúpením odboru OSN pre globálnu komunikáciu, oddelením Verejných informácie OSN v Almaty.Na úvod podujatia vystúpil Projektor pre akademické záležitosti univerzity Lyazzat Erkinbaeva poznamenala: „Presnosť, spoľahlivosť a právna ochrana informácií sú prioritné smery štátnej politiky. Podiel digitálneho vzdelávania rastie a stúpa podiel výskumov v tejto oblasti.
Zástupca Úradu pre štátnu politiku v oblasti médií Ministerstva informácií a kultúry Kazašskej republiky Anel Koškenbajeva v úvode poznamenal, že pri aktívnom konzumentovi sietí a kanálov pri získavaní informácií je najdôležitejšou otázkou mediálna gramotnosť. . Úloha profesionálnej žurnalistiky je v tomto smere výnimočná. V tejto súvislosti ministerstvo spolu s Kazašskou štátnou univerzitou Al-Farabi realizuje programy zamerané na rozvoj odvetvovej žurnalistiky.
Informačná kancelária OSN v Almaty zdôraznila, že mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore je spoločnou agendou OSN. Poznamenal, že bezbariérový tok informácií si vyžaduje overenie ich pravosti. Vplyv umelej inteligencie na digitálne informácie rastie. Uvedomenie si informačnej prizmy predstavuje nové výzvy pre odborníkov a algoritmus šírenia informácií sa mení. Mediálna gramotnosť preto rastie v prospech spoločnosti.
Ilustrácia: Ďalekopis T100 Zbrojovka Brno. Prameň: www.allegro.pl.
Počas seminára vystúpil Emmanuel Focillon, atašé pre audiovizuálnu spoluprácu v Rusku, Kazachstane, Tadžikistane, Uzbekistane, Kirgizsku a Arménsku, zhrnul, že programy ako napríklad “Factchecking” a “natáčanie mobilom” v oblasti digitálnych médií spolu s fakultou žurnalistiky na KazNU boli úspešne ukončené za účasti novinárov fakúlt z krajín strednej Ázie. V blízkej budúcnosti sa budú realizovať a prezentovať vzdelávacie projekty v oblasti žurnalistiky založenej na virtuálnej realite.
V rámci seminára bol prezentovaný grantový projekt Ministerstva vedy a vysokého školstva vzdelávanie Kazašskej republiky pre aplikovaný výskum „vývoj informačného zdroja v danej oblasti digitálna gramotnosť na identifikáciu indikátorov dezinformácií a dezinformácií v Kazachstane“ od vedcov KazNU.
Vedeckým konzultantom tohto projektu je profesor Thomas Hanitzsch, vedúci Katedry médií a komunikácie Univerzity LMU Mníchov, poznamenala, že skupina vedcov pracujúcich v oblasti výskumu sociálnych sietí a masovej komunikácie, vykonáva výskum na štúdium a identifikáciu dezinformácie a indikátory dezinformácií.
Výsledky štúdie pomôžu rozšíriť možnosti obyvateľstva v štúdium mediálnej a informačnej gramotnosti a zlepšovanie informačnej kultúry
mládež. Na práci seminára a podieľali vedci z Nemecka, Kirgizska, Slovenska, Tadžikistanu, Uzbekistanu,
ako aj študenti magisterského a doktorandského štúdia Fakulty žurnalistiky.
Gulmira Sultanbaeva, profesorka