Goldman Sachs: India do roku 2075 predbehne USA, bude druhou najväčšou ekonomikou sveta

DILÍ – Okrem rastúceho počtu obyvateľov je hnacím motorom prognózy pokrok krajiny v oblasti inovácií a technológií, vyššie kapitálové investície a rast produktivity práce.

Podľa Goldman Sachs sa India do roku 2075 stane druhou najväčšou ekonomikou sveta a predbehne nielen Japonsko a Nemecko, ale aj USA.

India je v súčasnosti piatou najväčšou ekonomikou sveta po Nemecku, Japonsku, Číne a USA.

Investičná banka v nedávnej správe napísala, že okrem rastúceho počtu obyvateľov je hnacou silou prognózy pokrok krajiny v oblasti inovácií a technológií, zvýšené kapitálové investície a vyššia produktivita práce.

“V nasledujúcich dvoch desaťročiach bude miera závislosti Indie jedna z najnižších spomedzi regionálnych ekonomík,” povedal Santanu Sengupta, ekonóm pre Indiu v Goldman Sachs Research.

 

Miera závislosti krajiny sa meria počtom závislých osôb v pomere k celkovému počtu obyvateľov v produktívnom veku. Nízka miera závislosti znamená, že v krajine je proporcionálne viac dospelých v produktívnom veku, ktorí sú schopní podporovať mladých a starších ľudí.

Sengupta dodal, že kľúčom k uvoľneniu potenciálu rýchlo rastúcej populácie Indie je zvýšenie účasti pracovnej sily. Sengupta predpovedá, že India bude mať v nasledujúcich 20 rokoch jeden z najnižších koeficientov závislosti spomedzi veľkých ekonomík.

“Takže toto je skutočne príležitosť pre Indiu, aby urobila správnu vec, pokiaľ ide o budovanie výrobných kapacít, ďalší rozvoj služieb a infraštruktúry,” povedal.

Indická vláda uprednostňuje infraštruktúru, najmä cesty a železnice. Cieľom najnovšieho rozpočtu krajiny je pokračovať v programoch 50-ročných bezúročných pôžičiek pre vlády jednotlivých štátov s cieľom podporiť investície do infraštruktúry.

Goldman Sachs sa domnieva, že nastal správny čas, aby súkromný sektor rozšíril svoje kapacity na výstavbu výrobných zariadení a služieb s cieľom vytvoriť viac pracovných miest a absorbovať viac pracovnej sily.

Technológie a investície
Podľa investičnej banky je hnacou silou hospodárskeho rozvoja Indie aj jej pokrok v oblasti technológií a inovácií.

Podľa indického mimovládneho obchodného združenia Nasscom sa očakáva, že indický technologický priemysel do konca roka 2023 zvýši príjmy o 245 miliárd USD. V správe spoločnosti Nasscom sa uvádza, že tento rast bude pochádzať z informačných technológií, riadenia obchodných procesov a tokov softvérových produktov.

Goldman tiež predpovedá, že ďalším dôležitým motorom indického rastu budú kapitálové investície.

“Miera úspor v Indii sa pravdepodobne zvýši s klesajúcou mierou závislosti, rastúcimi príjmami a hlbším rozvojom finančného sektora, čo pravdepodobne sprístupní zásobu kapitálu na ďalšie investície,” uviedol Goldman v správe.

Achillovou pätou prognózy banky je miera účasti na trhu práce – a to, či sa bude zvyšovať takým tempom, ako predpovedá Goldman.

“Miera účasti na trhu práce v Indii za posledných 15 rokov klesla,” uvádza sa v správe, pričom sa zdôrazňuje, že miera účasti žien na trhu práce je “výrazne nižšia” ako u mužov.

“V Indii pracuje len 20 % všetkých žien v produktívnom veku,” napísala investičná banka v samostatnej správe v júni a uviedla, že nízka miera môže byť spôsobená tým, že ženy väčšinou pracujú na dohodu, čo ekonomické opatrenia formálnej zamestnanosti nezachytávajú.

Banka uviedla, že čistý vývoz brzdí indický rast aj preto, že India má deficit bežného účtu platobnej bilancie. Banka však zdôraznila, že vývoz služieb zmierňuje celkové saldo bežného účtu.

Podľa správy Goldmanu je indická ekonomika na rozdiel od mnohých iných ekonomík v regióne závislých od vývozu poháňaná domácim dopytom, pričom až 60 % jej rastu pochádza najmä z domácej spotreby a investícií.

S&P Global a Morgan Stanley tiež predpovedajú, že India sa do roku 2030 stane treťou najväčšou ekonomikou.

Indický HDP v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 6,1 %, čím prekonal očakávania agentúry Reuters týkajúce sa 5-percentného rastu. Ročný rast krajiny sa odhaduje na 7,2 %, pričom vo fiškálnom roku 2021 – 2022 to bude 9,1 %.