Kristalina Georgievová: prísna menová politika má byť reakciou na vysokú infláciu na celom svete

ASTANA – V roku 2023 sa očakáva celosvetová inflácia na úrovni 7 %.

Povedala to Kristalina Georgievová, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu počas Astanského medzinárodného fóra

Podľa nej jadrová inflácia pravdepodobne neklesne na úroveň cieľov centrálnych bánk až do roku 2025. Vzhľadom na to MMF odporúča centrálnym bankám, aby zachovali prísnu menovú politiku.

Jadrová inflácia kvantifikuje mieru rastu cenovej hladiny na neúplnom spotrebnom koši. Spotrebný kôš je očistený od vplyvu regulovaných cien, zmien nepriamych daní a dotácií. Národná banka Slovenska od 1. januára 2000 okrem celkovej inflácie vyhodnocuje aj jadrovú infláciu.

Vráťme sa v príspevku Kristaliny Georgievovej. Pokiaľ ide o stredoázijské ekonomiky, Georgievová uviedla, že v roku 2022 dosiahli pomerne dobré výsledky. Podľa nej sa v prostredí turbulentných geopolitických zmien ocitol Kazachstan, ktorý je výrazne vystavený nákladom geoekonomickej fragmentácie a klimatických zmien.

“V prípade Kazachstanu predpokladáme zrýchlenie rastu zo 4,3 % v roku 2023 na 4,9 % v roku 2024. Táto pomerne silná aktivita je povzbudzujúca, pretože pochádza prevažne z neropných odvetví hospodárstva,” uviedla.

Napriek nedávnym solídnym hospodárskym výsledkom výkonná riaditeľka MMF poznamenala, že krajiny v regióne musia urýchliť trhovo orientované reformy.

“V MMF sme zistili, že štrukturálne reformy by mohli v strednodobom horizonte zvýšiť produkciu CCA [krajín Strednej Ázie] o 5 až 7 %. Počas mojej cesty plánujeme vydať dokument MMF, ktorý obsahuje tieto zistenia. Reformy zamerané napríklad na zníženie úlohy štátu by mohli výrazne podporiť strednodobý rast – a pomôcť tak zmierniť budúce šoky v ekonomike,” povedala Georgievová.