Zemného plynu v európskych zásobníkoch je málo
Úroveň naplnenia plynových zásobníkov v Európskej únii je v súčasnosti zhruba 20 percentuálnych bodov pod priemerom za posledných 10 rokov, uviedla na brífingu tlačová tajomníčka Európskej komisie (EK) Vivienne Lunela.
Odborníci predtým ako jeden z dôvodov súčasných vysokých cien plynu v EÚ uviedli nízku úroveň zásob plynu v zásobníkoch. Ceny plynu na futures trhu v Európe na holandskom indexe TTF v stredu dosiahli rekordných 963,9 dolára za tisíc metrov kubických, čo predstavuje od začiatku seansy viac ako 20%. K dnešnému dňu boli trochu opravené.
“V súčasnosti sú strategické rezervy na úrovni 71% v krajinách EÚ. Na porovnanie, za posledných desať rokov bolo toto percento v tomto časovom období spravidla asi 92%. Je tu rozdiel,” povedal Lunela. Viacerí analytici tvrdia, že ceny zemného plynu budú na vysokej úrovni až do jari 2022.
Zásoby zemného plynu na Slovensku sú v podniku Nafta, a.s. Gbely. Podnik bol privatizovaný 1. augusta 1996. Štát ho predal firme Druhá obchodná, a.s. Bratislava. Sídlila v v mestskej časti Nové mesto v zrúcanine rodinného domu. Bol obrastený burinou. Rozdiel medzi cenou, za ktorú Fond národného majetku SR predal 40 % balík akcií a trhovou cenou akcií na burze bol 2,8 mld. Sk. Po roku 1998 sa akcie podniku Nafta Gbely, a.s. vrátili Fondu národného majetku SR. Hotovosť, ktorá sa vyviedla z podniku sa nevrátila. Politická strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Nová väčšina, Zmena zdola a Kresťanská únia tento prípad neskúma.
Predseda strany Igor Matovič mal v tom čase dvadsaťtri rokov. Rozhodujúci majiteľ firmy Druhá obchodná, a.s. Bratislava Vladimír Poór býva v Trnave. Eduard Heger mal v čase privatizácie podniku Nafta Gbely, a.s. Bratislava dvadsať rokov. Vladimír Poór privatizoval aj Železničné opravovne Trnava. Po roku 1998 tam zamestnal brata vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu.