Wood Mackenzie: v sektore energetiky nové fúzie
V prostredí cenovej istoty veľké ropné a plynárenské spoločnosti opäť nakupujú ťažobné aktíva, najmä plyn, aby posilnili svoje hlavné portfólio.
“Aktivita v oblasti fúzií a akvizícií v ťažobnom sektore je nepriamo úmerná volatilite cien komodít. Prudké výkyvy cien plynu a ropy v minulom roku zničili príležitosti na uzatváranie transakcií, keďže kupujúci a predávajúci sa nedokázali dohodnúť na cene. Tento rok sú ceny stabilnejšie a aktivita v oblasti fúzií a akvizícií, aj keď na relatívne skromnej úrovni, sa zvyšuje. Objavili sa kupujúci, ktorí sú však nároční a hľadajú kvalitné aktíva,” píše vo svojom prieskume spoločnosť Wood Mackenzie.
Veľké spoločnosti sa opäť stávajú kupcami ťažobných aktív, keďže minulý rok ukázal dôležitosť energetickej bezpečnosti a potrebu rozvíjať dodávky ropy a plynu na niekoľko ďalších rokov, tvrdia odborníci. Plyn ako atraktívnejšie palivo bol zároveň výraznejším cieľom vo väčšine scenárov energetickej transformácie.
Podľa odborníkov sa veľké spoločnosti opäť stávajú kupcami ťažobných aktív, keďže minulý rok ukázal dôležitosť energetickej bezpečnosti a potrebu rozvíjať zásoby ropy a plynu na niekoľko ďalších rokov. Zároveň sa plyn ako atraktívnejšie palivo stal významnejším cieľom vo väčšine scenárov energetickej transformácie.
Koncom mája tak americký Chevron získal nezávislú spoločnosť PDC Energy s ropnými a plynovými aktívami v Colorade a Texase za 7,6 mld. Francúzska spoločnosť TotalEnergies v marci kúpila ťažobné aktíva spoločnosti CEPSA v Spojených arabských emirátoch, ktorých hodnotu WoodMac odhaduje na 1,68 mld. dolárov. Spoločnosť Eni koncom júna oznámila akvizíciu spoločnosti Neptune Energy so sídlom v Spojenom kráľovstve za 4,9 mld. dolárov.
Plyn má v portfóliu Neptune významnú váhu v súlade s cieľom talianskej spoločnosti nahradiť do roku 2025 dovoz ruského plynu a zvýšiť podiel plynu z menej ako polovice celkovej produkcie uhľovodíkov na 60 % do roku 2030. Spoločnosti BP a ADNOC získali v marci po 25 % izraelskej spoločnosti NewMed Energy. Vďaka tejto investícii vo výške 1,4 mld. dolárov britská spoločnosť zvyšuje prístup k plynu vo východnom Stredomorí prostredníctvom obrovského ložiska Leviathan na mori Izraela a budúcich projektov vrátane Afrodity na Cypre.
Odborníci tvrdia, že veľké spoločnosti budú uskutočňovať viac fúzií a akvizícií a že sa do tohto procesu zapoja aj ďalšie spoločnosti. Poznamenávajú, že spoločnosť Shell má stále záujem o ťažbu a predaj. “Chevron podľa nášho názoru potrebuje ešte väčšiu diverzifikáciu svojich aktív, zatiaľ čo Equinor môže zvážiť vyplnenie medzery vo svojom portfóliu po prerušení svojich projektov v Kanade,” dodávajú analytici.