Vírus krachu Silicon Valley Bank vyvoláva globálnu vlnu bankovej a finančnej pandémie veľkých strát

NEW YORK  – Obavy z infekcie SVB zasiahli banky a trhy s ropou. Najväčšie americké banky stratili v pondelok hodnotu trhového podielu približne 90 miliárd USD, čím sa ich straty za posledné tri obchodné seansy dostali na takmer 190 miliárd USD.

Ázijské akciové trhy sa v utorok prepadli a finančné akcie v Tokiu viedli straty, pretože obavy z bankovej krízy v Spojených štátoch prinútili investorov stiahnuť sa zo sektora a znížiť výhľad úrokových sadzieb aj pred údajmi o inflácii v USA, ktoré majú byť zverejnené dnes.

Japonský Nikkei klesol o 2,2 %. Bankový index tokijskej burzy klesol o viac ako 7 %, čím nastavil kurz najstrmšieho poklesu za takmer šesť mesiacov. Akcie bánk v Singapure a Austrálii klesli. Hongkonské akcie HSBC a Standard Chartered klesli o viac ako 5 %.

Trhy zostali nervózne po minulotýždňovom páde Silicon Valley Bank a víkendovom bankrote newyorskej Signature Bank, aj keď americká vláda podnikla kroky na vybudovanie systémovej dôvery.

Silné výpredaje náhle zasiahli akcie amerických regionálnych bánk a obchodníci sa ponáhľali ustúpiť od stávok na vyššie úrokové sadzby v USA, pretože verili, že volatilita spôsobí, že politici budú opatrní. Futures na index S&P 500 sa v ázijskom obchodovaní stabilizovali a naposledy vzrástli o 0,4 %.

2-ročné štátne dlhopisy sa stabilizovali po ich najväčšom raste od roku 1987 a americké futures na úrokové sadzby sa mierne zmiernili po prudkom náraste v New Yorku, keď trhy ocenili akúkoľvek možnosť zvýšenia sadzieb Fedu o 50 bázických bodov budúci týždeň.

Bidenove snahy o upokojenie trhov a sporiteľov prišli po mimoriadnych opatreniach USA na podporu bánk tým, že im poskytli prístup k dodatočnému financovaniu, nedokázali rozptýliť obavy investorov z potenciálneho šírenia nákazy na iných veriteľov po celom svete.

“Bankovníctvo sa začalo (a) medzibankové trhy sú napäté,” povedal Damien Boy, hlavný akciový stratég investičnej banky Barrenjoey so sídlom v Sydney.

“Možno opatrenia likvidity mali zastaviť túto dynamiku, ale Wall Street sleduje správy a rady, nie finančné inštalatérske práce,” povedal. “Strach sa začal živiť sám sebou a samotná zvýšená neistota spustila svoju vlastnú dynamiku zníženia pákového efektu a rizika.”

Cez noc index volatility VIX, ktorý Wall Street nazval „ukazovateľ strachu“, prudko vzrástol a ďalšie ukazovatele napätia na trhu vykazovali prvé známky napätia. Bankový index S&P klesol o 7 %, čo je najväčší jednodňový pokles od júna 2020.

V Japonsku sa všetko mení

Počas dňa sa v Ázii akcie pokúšali stabilizovať do poludnia a vzrástli z minima v polovici rána. Najširší ázijsko-pacifický akciový index MSCI mimo Japonska klesol o 1,3 %. Futures na FTSE naznačili slabé otvorenie pre londýnske trhy.

Medzitým austrálske a kórejské dlhopisy zaznamenali najlepšie zisky za desaťročie na pozadí radikálne zmeneného výhľadu.

Výnosy japonských dlhopisov klesali – a vyvíjali tlak na banky – keď obchodníci prestali stávkovať, že Japonsko čoskoro ukončí svoju super uvoľnenú menovú politiku.

Údaje spoločnosti Refinitiv ukázali, že výnos 10-ročných japonských vládnych dlhopisov klesol z 50 na 10 bp. na viac ako 27 b.p. za tri dni, najväčšia takáto zmena za viac ako dve desaťročia.

Resona Holdings zaznamenala stratu s poklesom o 9 %, nasledovaná životnou poisťovňou T&D s poklesom o 8 %.

“Akcie bánk rástli keď sa myslelo, že menová politika by sa mohla trochu normalizovať,” povedal Jamie Hulse, výkonný riaditeľ japonského fondu Platinum Asset Management v Sydney.

“Videli sme, že výnosy 10-ročných (štátnych dlhopisov) sa dosť zvýšili… teraz sa tento pohyb (pre banky) obracia.”

Yunosuke Ikeda, hlavný akciový stratég v Nomura Securities, uviedol, že posun k oveľa menej agresívnym očakávaniam zvýšenia sadzieb Fedu tiež zmiernil vyhliadky na možný odklon Japoncov od ultranízkych úrokových sadzieb.

“Tlak na oslabenie pozícií je tu extrémne vysoký,” povedal Ikeda. Vyhliadka na vyššie úrokové sadzby bola „dôvodom, prečo boli investori skutočne nadšení zo zmeny politiky japonskej banky“.

Prudká zmena očakávaní amerických úrokových sadzieb viedla k znehodnoteniu amerického dolára.

Naposledy sa pohybovala okolo 133,42 jenu a 1,0710 dolára za euro.

Nervozita zasiahla ceny ropy a futures na ropu Brent klesli pod 80 dolárov za barel.

Údaje o inflácii v USA splatné neskôr v priebehu dňa pravdepodobne spôsobia väčšiu volatilitu, aj keď investori vidia, že Fed uprednostňuje finančnú stabilitu.

„Perspektíva trhu, ktorý v súčasnom prostredí hľadá silné údaje z USA, by mohla zmierniť riziko nárastu amerického dolára na zadnej strane (CPI), čo predstavuje významný odklon od prostredia 100 % založeného na údajoch len o pred niekoľkými dňami,“ povedal stratég NatWest Markets Jan Nevruzi.

V súčasnosti obchodníci vidia 50-percentnú šancu, že sa sadzba na ďalšom stretnutí nezvýši, pričom zníženie sadzieb sa očakáva opäť v druhej polovici roka. Na začiatku minulého týždňa bolo zvýšenie o 25 bázických bodov plne započítané so 70 % pravdepodobnosťou, čo je menej ako 50 bázických bodov.

Padajú banky

Analytici tvrdia, že sektor naďalej prenasleduje neistota, keďže investori sú naďalej hlboko znepokojení zdravím menších globálnych bánk, vyhliadkou na prísnejšiu reguláciu a uprednostňovaním ochrany sporiteľov na úkor akcionárov v prípade zlyhania iných bánk.

Najväčšie americké banky stratili v pondelok hodnotu trhového podielu približne 90 miliárd USD, čím sa ich straty za posledné tri obchodné seansy dostali na takmer 190 miliárd USD.

Najviac boli zasiahnuté americké regionálne banky. Akcie First Republic Bank sa prepadli o viac ako 60 %, keďže správy o novom financovaní nedokázali upokojiť investorov a ratingová agentúra Moody’s znížila jej rating.

Európsky bankový index STOXX uzavrel pokles o 5,7 %. Nemecká Commerzbank klesla o 12,7 % a Credit Suisse klesla o 9,6 % na rekordné minimum.

Biden povedal, že kroky jeho administratívy znamenajú, že “Američania môžu mať dôveru v bezpečnosť bankového systému” a tiež sľúbil prísnejšiu reguláciu po najhoršom zlyhaní americkej banky od finančnej krízy v roku 2008.