Trh s kakaom je na pokraji prudkého rastu cien

Viacročné štrukturálne deficity vytlačia výdavky na maximá upravená o infláciu.

Vyhliadky pre výrobcov čokolády sú pochmúrne, keďže ceny kakaových bôbov, na ktoré sa spoliehajú, pravdepodobne neklesnú. Po prudkom náraste v prvých štyroch mesiacoch roka sa ceny kakaových bôbov trochu stabilizovali. Na začiatku roka boli náklady na tonu kakaových bôbov približne 4 400 USD, ale v apríli ceny futures vyvrcholili na 12 000 USD, čo je výrazne nad priemerom 3 400 USD upraveným o infláciu za desaťročie. Do mája však ceny klesli na 7 000 dolárov za tonu. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o dočasný útlm. Z dlhodobého hľadiska budú ceny v dôsledku štrukturálnych výpadkov v ponuke a dopyte po kakaových bôboch pravdepodobne výrazne vyššie. To môže byť prekvapením pre mnohých výrobcov čokolády, ktorí riskovali v nádeji na stabilnejšie zníženie cien vyčerpaním svojich zásob a znížením cenového zaistenia z ôsmich na deväť mesiacov na päť mesiacov.

FIG.1
Ceny kakaa budú naďalej rásť. Pomer zásoby a mletia. Nominálna cena. Cena upravená o infláciu, $. Pomer zásoby a mletia*. FT. Zdroj: Andurand Capital *Porovnáva zásoby kakaa na konci predchádzajúceho pestovateľského roku s odhadovanými objemami mletia pre aktuálny pestovateľský rok. Nižšie hodnoty znamenajú obmedzenú zásobu.
Vysoká úroveň produkcie strukov zaznamenaná medzi májom a augustom vyvolala nádej, že oživenie produkcie doplní zásoby, najmä po 500 000-tonovom deficite v sezóne 2023-24, čo je tretí ročný deficit za sebou a vôbec najväčší. Nedostatok spôsobil 13-percentný pokles celosvetovej produkcie kakaa v dôsledku veľkého poklesu produkcie v Pobreží Slonoviny a Ghane, ktoré predstavujú viac ako polovicu celosvetovej produkcie. Mnohí experti to pripisovali počasiu El Niño a dúfali, že prechod na ochladzujúci sa model La Niño oživí výnosy plodín. Najnovšie údaje však tieto očakávania vyvrátili. Podľa Forestera, poprednej spoločnosti zaoberajúcej sa výskumom kakaa, sa množstvo bôbov v kľúčových pestovateľských regiónoch zhoršilo, pričom v sezóne 2024-2025 sa odhaduje nedostatok bôbov na 160 000 až 200 000 ton. Tentoraz bol nedostatok spôsobený vyčerpanou základňou zásob. Burzové zásoby v Európe a USA klesli zo 400 000 ton v decembri 2023 na niečo vyše 100 000 ton, čo je najnižšia zaznamenaná úroveň. Znižovanie zásob podnecuje obavy z dlhšieho stlačenia ponuky. Neobviňujte však len počasie. Jadrom krízy sú štrukturálne problémy. Nové zákony o odlesňovaní odradili farmárov od rozširovania plantáží a celosvetový nedostatok hnojív, ktorý sa zhoršil v dôsledku konfliktu na Ukrajine, viedol k nižšej miere využívania. Západná Afrika tiež zápasí s zmenšujúcimi sa zásobami a šírením vírusu napučaných výhonkov kakaa.
FIG.2
Tento vírus je už dlho uznávaný ako produkčný zabijak. Akonáhle sa objavia príznaky, stromy zvyčajne odumierajú do štyroch rokov a úroda sa od prvého roka výrazne znižuje. Nedávna štúdia Forestero využívajúca novú technológiu založenú na DNA vyvinutú spoločnosťou SwissDeCode zistila, že súčasná prevalencia CSSV na kakaových farmách v západnej Afrike je asi 67 percent, čo je oveľa viac, než sa pôvodne predpokladalo o 30 percentách. Za predpokladu, že u väčšiny infikovaných stromov sa objavia príznaky, mohlo by to viesť ku kolapsu produkcie na Pobreží Slonoviny a Ghane. Odborník na kakao a riaditeľ výskumu v Tropical Research Services Steve Waterridge poznamenal, že produkcia na Pobreží Slonoviny by sa mohla časom znížiť na polovicu kvôli šíreniu CSSV, ako aj v iných prípadoch spojených s touto chorobou. Nestabilitu dodávok kakaa zvýrazňujú jeho geografické obmedzenia. Kakao, ktoré sa pestuje predovšetkým v úzkom rovníkovom páse, je mimoriadne citlivé na regionálne otrasy. Historické precedensy sú triezvy: Brazílska produkcia klesla o 70 percent do piatich rokov od vypuknutia choroby čarodejníc v roku 1989 a CSSV bola hlavnou príčinou 50-percentného poklesu produkcie v Ghane v 70. rokoch.
Ak by západná Afrika čelila porovnateľnej kríze, pre svetový trh by bolo ťažké vyrovnať deficit. Kakaovníkom trvá asi štyri roky, kým dospejú, čo znamená, že žiadne nové výsadbové iniciatívy neposkytnú okamžitú úľavu. Na niektorých komoditných trhoch môže znížený dopyt v dôsledku vyšších cien viesť k nerovnováhe medzi ponukou a dopytom. Dopyt po čokoláde, a teda aj po kakaových bôboch, však nie je veľmi citlivý na zmeny cien. Aj keď si napríklad zoberieme človeka, ktorý má veľmi rád čokoládu a denne skonzumuje 50 gramov tmavej čokolády so 70% obsahom kakaa, za kakao zaplatí len 35 centov za deň. Aj keby sa ceny zdvojnásobili, jeho spotrebu to pravdepodobne neovplyvní. Podobný pomer ponuky k dopytu viedol k vrcholu 28 000 USD za tonu, upravený o infláciu, v roku 1977 po piatich rokoch rastu cien. Vzhľadom na to, že súčasný rast cien trvá iba rok a ponuka bude pravdepodobne klesať najmenej štyri roky, existuje dôvod očakávať, že ceny kakaa dosiahnu nové maximá očistené o infláciu. Pierre Andurand. Autor je zakladateľom a investičným riaditeľom Andurand Capital Management. Andurand Capital zaujíma investičné pozície na trhu s kakaom.
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.