Na Slovensku je v priemysle najviac robotov z V4
V budúcnosti bude na Slovensku najviac robotov spomedzi všetkých krajín V4. Podľa štúdie OECD na Slovensku je až 33 % pracovných miest automatizovateľných, čo je jedno z najvyšších čísiel v Európe. Napísala Monika Martišková v štúdii Fridrich Ebert Stiftung na Slovensku s titulom “Budúcnosť pracujúcich v automobilovom priemysle.
Na Slovensku je v priemere v priemysle 1,3 robota na 100 zamestnancov. V Nemecku je to 3,32 robota. V automobilovom priemysle sú podiely vyššie. V Nemecku je to 11,62 robota na 100 zamestnancov, na Slovensku 4,70 robota.
Autorka zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce v porovnaní s krajinami V4 je miera robotizácie na Slovensku najvyššia. Monika Martišková tvrdí. , že nové technológie však neznamenajú len robotizáciu, ale aj automatizáciu procesov, napríklad v logistike, alebo úplne iné technologické postupy ako napríklad aditívna výroba, alebo 3 D tlač.
„Slovo “robot” sa po prvý raz v dejinách v roku 1920 v divadelnej hre R.U.R – Rossum’s Universal Robots Karla Čapka, ako o tom píše internetový server venovaný velikánovi českej literatúry. Vlastne akýkoľvek iný server na internete tvrdí v podstate to isté. Sám Karel Čapek napísal k pôvodu slova robot krátke zamyslenie v Lidových Novinách z roku 1933. Podľa jeho výkladu mu slovo robot poradil jeho brat, maliar Josef Čapek. Karel Čapek sa v tomto článku odvoláva na Oxford English Dictionary, kde je podľa Wikipédie údajne napísané, že Josef dokonca slovo robot objavil (invented).
Vráťme sa však k novým technológiám. Zavádzanie nových technológií sa podľa štúdie FES bude pohybovať v troch rovinách:
1.1. automatizácia práce, teda nahradenie ľudskej práce robotmi vo výrobe, napríklad kolaboratívne, teda spolupracujúce roboty, autonómne vozíky v skladoch a automatizovaná vnútorná logistika závodu.
2. Digitalizácia výrobných a pridružených procesov použitím senzorov a možnosťou zberu údajov o všetkých úrovniach riadenia závodu a celej korporácie ako je použitie internetu vecí, veľkých údajov a trojrozmernej tlače.