Malý akože výkladový slovník vojnovej propagandy

BRATISLAVA – Finančné noviny zhromažďujú základné pojmy propagandy, ktoré sa objavili v súvislosti s konfliktom Ruskej federácie na Ukrajine.

Aktualizujeme denne o pojmy a slovné spojenia ruskej a ukrajinskej strany.  Slová používajú moderátori, ktorí na 1. televíznom kanáli obyvateľom Ruska denne vymývajú mozgy, ale v spravodajskom martóne, čo je jediný program vysielaný všetkými ukrajinskými kanálmi.

Sú to Vladimír Soloviov, Margarita Simonian, a ďalší. Menoslov postupne doplníme. Treba poznamenať, že vojenská propaganda je vojnovým zločinom.

Vedúcimi osobnosťami ruského politického režimu používajúcimi slová sú bývalý premiér a prezident  Dmitrij Medvedev, Mária Zacharovová, hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie. Menoslov doplníme postupne.

 

Slovné spojenie  /Téza Výklad
Nacisti Všetci čo majú iný nazor ako politické vedenie Ruska
Kolekívny Západ Vedúci predstavitelia Európskej únie a USA
Washningtonský krajský výror Vedenie USA
Nacionalistické sily Vojenské sily Ukrajiny
Spojenecké sily Armáda Ruskej federácie a sily samozavných republík
Orkovia (Postavy z počítačovej hry Prvá vojna (Warcraft: Orcs and Humans) Orkovia sú mocnou, čestnou, no chaotickou rasou. Vo všeobecnosti sa o nich vie, že sú hlúpi, brutálni a suroví, bez štipky ľudskosti či empatie pre ostatné rasy. Pojem používaný ukrajinskými hovoriacimi hlavami.
Propagandon Slovo zložené zo slov propaganda a gondon, čo je v rušine slangovo kondóm, alebo prezervatív – propagofrcguma
Propagandista celého Ruska Pozmenené z pomenovania Patriarcha Moskovský a celého Ruska, vedúci predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi
Liberast Slovné spojenie zo slova liberál a pederast
Gayropa Slovné spojenie zo slov gay a Európa
Bojeme s NATO Preto lebo NATO dodáva zbrane
Zaútočili na Rusko Vedeli sme, že zaútočia, tak sme ich predbehli
Banderovci V Ukrajine sú všetci Banderovci
Domobrana Na Donbase nie je ruská armáda sú sily domobrany
Denacifikácia Tvrdenie Ruskej federácie, že v Ukrajine sú nacisti a treba ich odstrániť z verejného života
Desatanizácia Tvrdenie Ruskej federácie, že západné krajiny ovládol Satan. Satan , v troch hlavných abrahámovských náboženstvách, judaizmus , kresťanstvo a islam , knieža zlých duchov a Boží protivník . Satan je tradične chápaný ako anjel (alebo niekedy džin v islame), ktorý sa vzbúril proti Bohu a bol zvrhnutý z neba s ostatnými „padlými“ anjelmi pred stvorením ľudstva