Kto je kto: životopis profesora Vladimíra Bačišina

BRATISLAVA – Vladimír Bačišin 11. 1. 1963.  Písané v prvej osobe.

Som absolvent Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova a Ekonomickej univerzity v Bratislave. Absolvoval som kurz derivátov, teda odvodených cenných papierov na Bratislavskej opčnej burze, a.s. Bratislava.

V Moskve som absolvoval počas troch rokov špeciálny kurz profesora Borisa Andrejeviča Grušina, zakladateľa empirickej sociológie “Analýza obsahu a foriem textov masového vedomia “. Metodologický, filozofický a sociologický seminár  existoval na Fakulte žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity v rokoch 1983 až 1989. Účastníkmi seminára boli vysokoškolskí, študenti, doktorandi  a vedeckí pracovníci fakulty.

V rámci seminára som pripravil seminárnu na prácu “Verejná mienka v sovietskych verejných toaletách na vysokých školách a vôbec.” Zozbieral som nadpisy, heslá a inzeráty vo verejných toaletách. Analyzoval som ich.

Počas štúdia som odišiel zo Socialistického zväzu mládeže (1983) a venoval som sa naplno vedeckej práci v jeho seminári. Som nositeľom digitálneho archívu seminára.

Jedným z hlavných cieľov seminára bolo pokúsiť sa preskúmať a legitimizovať pojem “masové vedomie” v osobitných ideologických podmienkach polovice 80. rokov v ZSSR, keď pojmom vtedajšej oficiálnej vedy bolo triedne vedomie.  To znamenalo vedomie robotníkov, roľníkov a pracujúcej inteligencie.

Vladimír Bačišin na spoločnej fotografii seminára. V hornom rade, druhý sprava.

Počas štúdia na Moskovskej štátnej univerzite M. V. Lomonosova sa naša rodina venovala starostlivosti o slovenskú speváčku Mariku Gombitovú, ktorá bola na operácii v Moskve. Osobne som jej každý deň vozil do nemocnice v obedári domácu stravu, ktorú varila moja mama Anastázia. Preprava trvala 3 – 4 hodiny.

Spáchal som hrdelný zločin. Nechodil som na schôdze a ani na školenia Socialistického zväzu mládeže (SZM).  Preto som dostal pokarhanie.

Boris Andrejevič Grušin mi dal potvrdenie, že v stredu chodím na jeho seminár v Ústave filozofie Akadémie vied ZSSR. Najviac zabrala pečiatka s erbom Zväzu sovietskych socialistických republík.

Tak sa mi kvôli študijným povinnostiam, podarilo zrušiť registráciu zo základnej organizácie SZM pri Moskovskej štátnej univerzite M. V. Lomonosova. Tá mi odporúčala registrovať sa v organizácii, ktorá má schôdze a školenia v iný deň ako v streddu.  Neurobil som to. Odvtedy nemám nič spoločné s akoukoľvek politickou organizáciou.

Písal som do viacerých médií: Smena, Sme, Hospodárske noviny, Hospodářské noviny, Národná obroda, Trend, Profit, časopis Investor, Český denník, Telegraf, Lidové noviny, Business Central Europe (The Economist Group), Echo Moskvy, Business FM, Elefos Tipos (Grécko), Izvestia (Ruská federácia), Československá tlačová kancelária. Pre Rozhlas a televíziu Slovenska  som pripravil 300 dielny seriál relácií Abeceda ekonomiky. V písomnej podobe som pripravil tento seriál pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky. Celkom je to viac ako 5000 článkov.

Mám vedecké a vedecko-populárne články vo viacerých odborných časopisoch: Sociológia, Sociologický časopis, Ekonomický časopis, Ekonomické rozhľady, Otázky žurnalistiky, Global Media Journal, Mir Peremen a v mnohých iných. Celkom mám na konte viac ako 250 vedeckých a vedecko-populárnych článkov.

Založil som Ochranné spoločenstvo menšinových akcionárov (OSMA). Bol som členom medzirezortnej komisie pre ozdravenie verejných financií a bankového sektora (1999).

Prednášal som na Univerzite Komenského na katedrách sociológie a žurnalistiky. Neskôr na Ekonomickej univerzite. Mal som prednášky na pôde INEKO, University of Megombo (Šrí Lanka), Moskovská štátna univerzita M. V. Lomonosova, University of Warwick (Veľká Británia), Akadémia diplomacie a ekonomiky (Uzbekistan), Kazašská štátna univerzita El Farabi (Kazachstan), Finančná univerzita pri vláde Ruskej federácie, kde som hosťujúci profesor, IREX Kyjev (Ukrajina), Kamianec Podoľská štátna univerzita Ukrajina, Univerzita žurnalistiky (Uzbekistan).

Pracoval som ako zamestnanec a konzultant firiem Novinársky študijný ústav, Trias Online, MCS, o. c, p, a.s., VÚB Invest, Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR, OMV, ENEL, ING Bank, Fridriech Neumann Stiftung, Nadácia Liberálna spoločnosť.

Som autorom ocenenia podniku Drevina Turany, a.s. pred jeho privatizáciou pre Fond národného majetku SR. Realizoval som prvú transakciu typu management buy out, ináč povedané nákupu kontrolného podielu vo firme Strojárne Prievidza, a.s.

Mám za sebou kurzy Polish Know How Fund o regulácii kapitálového trhu, kurz OECD o defraudáciách v bankovom sektore. Mám znalecký kurz.

Absolvoval som doktorandské štúdium v spoločnom programe Ekonomickej univerzity a Prognostického ústavu SAV (2010). Dizertáciu na tému Financovanie inovácií som obhájil v roku 2010 v komisii, ktorú viedol profesor Pavol Vincúr, vedúci Katedry hospodárskej politiky Fakulty národného hospodárstva Ekonomickej univerzity, podpredseda Slovenskej komory audítorov. Mám tituly PhD., docent, hosťujúci profesor a MBA. Momentálne píšem prácu DrSc. v Kamianec Podoľsskej štátnej univerzite.

Som spoluautorom monografie Hospodárska politika 2001 – 2002 a učebnice Kolektívne investovanie. B médiách so uverejnil približne 15 000 článkov. Publikoval som viac ako 250 vedeckých a vedecko-popularizačných článkov.

Venujem sa ekonomickej žurnalistike, ekonomickej teórii a ekonomickým analýzam. Som majteľom spolocnosti Comenius Analytica, s. r. o., ktorá na základe mandátnej zmluvy prevádzkuje portál www.financnenoviny.com. Nie som členom žiadnej politickej strany.

Za dobré vzťahy, rady a myšlienky som vďačný mnohým ľuďom. Patria medzi nich Dušan Špak, Eduard Žitňanský, Juraj Mašláni, Milan Valášek, Vladimír Baláž, Juraj Renčko, Viliam Vaškovič, Ladislav Vaškovič, Peter Magvaši, Samuel Brečka, Branislav Ondrášik,  Radoslav Tomek, Štefan Zajac, Pavol Vincúr, Radoslav Kopečný, Božena Chovancová, Ladislav Andrášik, Anetta Čaplánová,  Eva Horváthová, Boris Zareckij, Andrej Orlov, Pavel Razin, Mária Vladimírova a Jelena Gladkova.