Kresťanstvo a sex: Tak prečo sa to stalo hriechom ?

BRATISLAVA – Kresťanstvo po celé storočia dôsledne odsudzuje homosexualitu, ako aj cudzoložstvo a promiskuitu v sexuálnych vzťahoch. Boli však intímne vzťahy medzi ľuďmi vždy tabuizovanou témou? Na túto otázku sa pokúsilme odpovedať a pozrieme sa na  postoje k tejto téme v západnom kresťanstve.

„Na začiatku bolo Slovo“

Ježišovych slov, ktoré by boli o sexe a dostali sa až knám, je  veľmi málo. Napriek tomu otázky sexuálneho správania a morálky naďalej trápili cirkevných hierarchov už takmer dvetisíc rokov.

V posledných rokoch kontroverzie o homosexualite, potrate, rozvode, antikoncepcii a postojoch k sexuálnemu zneužívaniu detí znepokojovali srdcia a mysle kresťanov po celom svete, čo vyvolalo búrlivé diskusie a spôsobilo veľké ťažkosti pre cirkevné autority.

Ak však Ježiš sám o sexe veľa nehovoril, odkiaľ sa potom vzali pravidlá sexuálneho správania, ktorých sa cirkev tvrdohlavo drží?

Pre všetkých kresťanov je Biblia hlavným zdrojom náuky, či už je to Starý zákon (starodávne hebrejské Písmo) alebo Nový zákon (ktorý obsahuje štyri evanjeliá a takzvané listy pripisované svätému Pavlovi a iným kresťanským autorom 1. storočie nášho letopočtu).

Je to Starý zákon a Listy svätého aspoštola Pavla vytvoril základ kresťanskej sexuálnej morálky a etiky. Avšak v neskoršom období rôzne kresťanské vierovyznania vykladali Sväté písmo úplne inak.

Homosexualita

Nespite s mužom ako so ženou: toto je ohavnosť. ““

Levitikus, 18. kapitola, 22. verš

„Rovnako muži, zanechávajúci prirodzené použitie ženského pohlavia, boli podnecovaní túžbou po sebe, muži robili hanbu mužom a dostávali v sebe náležitú odplatu za svoju chybu“ – Rimanom, 1. kapitola, verš 27

„Alebo nevieš, že nespravodliví nezdedia Božie kráľovstvo? Nenechaj sa oklamať: ani smilníci, ani modloslužobníci, ani cudzoložníci, ani malaki, ani sodomia, ani zlodeji, ani žiadostiví ľudia, ani opilci, ani hanobiaci, ani predátori – nezdedia Božie kráľovstvo. “- 1. Korinťanom, 6. kapitola, verše 9–10.

Samtný Ježiš nepovedal nič priamo o homosexualite, ako sa to chápe dnes. Ale cirkev vždy používala výňatky zo Starého zákona a Listov svätého apośtola Pavla.

Katolícka a pravoslávna cirkev dodnes považujú homosexualitu za smrteľný hriech. Názory sa rozchádzali v protestantských denomináciách. Niektoré cirkvi nepovažujú vzťahy osôb rovnakého pohlavia za väčší hriech ako iné známe formy sexuálneho správania a množstvo teológov sa domnieva, že hlavnou vecou v tejto veci je Ježišova výzva k univerzálnej láske, vernosti a súcitu.

Abstinencia

Manželstvo

“A povedal: Preto človek opustí svojho otca a matku a bude sa držať svojej ženy a tí dvaja sa stanú jedným telom, takže už nebudú dve, ale jedno telo. Takže to, čo Boh spojil, nech človek nerozdelí.” . “ – Evanjelium podľa Matúša, 19. kapitola, verše 5-6.

Svätý Matúš citoval Ježišove slová na chválu monogamného manželstva a proti rozvodu. Napriek tomu len veľmi málo kresťanov považovalo v prvom tisícročí kresťanstva za potrebné vstúpiť do cirkevného manželstva. Situácia sa zmenila v 11. storočí, keď pápež Gregor VII. Rozhodol, že manželstvo je výlučnou výsadou cirkvi.

V roku 1184 bolo manželstvo vyhlásené za sviatosť (nerozlučný čin, prostredníctvom ktorého klesá božská milosť), ako napríklad krst a sväté prijímanie.

Aj keď Ježiš jednoznačne obhajoval monogamiu, kázal odpustenie aj nad mnohé iné cnosti.

Na otázku, či je potrebné ukameňovať nevernú manželku, odpovedal: „Nech ten, ktorý je sám sebou, bez hriechu, prvý, kto na ňu hodí kameňom“ (Evanjelium podľa Jána, 8. kapitola, 7. verš).

“… a zvolala silným hlasom a povedala: požehnaná si medzi ženami a požehnaná je plod tvojho života!” – Lukášovo evanjelium, 1. kapitola, verš 42

„Vedel, že semeno nebude pre neho, a preto keď vošiel k manželke svojho brata, vylial [semeno] na zem, aby nedal semeno svojmu bratovi. To, čo urobil, bolo zlé v očiach Pána; a zabil ho tiež. “- Genezis, 38. kapitola, verš 9.

V 20. storočí nové metódy antikoncepcie spôsobili kresťanským cirkvám ďalší problém.

Na úvod ich odsúdili katolíci aj protestanti, pričom na podporu svojej správnosti citovali výňatky zo Starého aj Nového zákona. Ale v 30. rokoch sa anglikánske cirkvi na celom svete zmäkli a prestali považovať antikoncepciu za hriech.

Ak Ježiš neurčil pravidlá, tak kto?

Po 300 rokoch prenasledovania kresťanov Rímska ríša pod vedením cisára Konštantína náhle zmenila smer a urobila z kresťanstva štátne náboženstvo.

Nová latinská cirkev (Ecclesia Latina) sa však rozhodla neobmedziť iba na Bibliu, aby stanovila nové pravidlá a zákony, ale obrátila sa aj na teológov a filozofov, z ktorých mnohí boli stúpencami gréckych stoikov, ktorí postavili ducha vyššie mäso.

Svätý Augustín

Najdôležitejšou osobnosťou západného katolíckeho kresťanstva zostáva sväatý Augustín. Bol teológom, ktorý žil v 4. storočí na území súčasného Alžírska.

Bol to on, kto radikálne zmenil názory cirkvi na sexuálne vzťahy. Augustín veril, že práve sexuálne túžby, ktoré nazýval žiadostivosť, prinútili Adama, aby súhlasil s Evou a ochutnal zakázané ovocie zo Stromu poznania.

Augustín ako prvý v histórii kresťanstva vytvoril priamu súvislosť medzi sexuálnymi túžbami a prvotným hriechom spáchaným predkami ľudstva.

Jeho názory viedli k tomu, že kresťania v západnom svete boli po mnoho storočí v neustálom rozpakoch a hanbe, podľahli volaniu svojho „hriešneho tela“.

Augustínove názory na sex dominovali v mysliach a telách kresťanov už viac ako tisíc rokov. Ale v 16. storočí sa v Nemecku stalo niečo, čo spochybnilo konvenčné spojenie medzi sexom a prvotným hriechom.

Sexuálna revolúcia

Martin Luther, iniciátor reformácie, odmietol Augustínovo učenie, že samotný sex je hriech. Namiesto toho vyhlásil, že dôverný vzťah medzi mužom a ženou je darom Pána, ale pokiaľ sa to odohráva v rámci manželského života.

Odsúdil katolícku tradíciu, podľa ktorej všetci kňazi museli zložiť sľub o celibáte a zostať v celibáte, pričom uviedol, že neuspokojené sexuálne túžby môžu mať nežiaduce až nebezpečné následky.

Luther povzbudil kňazov, aby sa oženili a inšpirovali svoje stádo príkladom. Urobil ďalší radikálny krok vyhlásením, že manželstvo nie je cirkevným nariadením.

A ak nejde o sviatosť, potom nie je nerozpustná, a preto je rozvod v zásade možný, aj keď nežiaduci.

Lutherov odkaz

Luther tvrdil, že je to viera v Boha, ktorá odpustí hriechy a prinesie spásu, a už vôbec nie dobré skutky a nie pokánie za spáchané hriechy.

To viedlo k skutočnosti, že v moderných kresťanských vyznaniach sa kladie väčší dôraz na Božie milosrdenstvo a odpustenie, čo samozrejme umožňovalo oslabiť prísnejšie cirkevné pravidlá.

Čo dnes hovoria kresťanskí vodcovia o sexe

V roku 2015 pápež František novinárom povedal, že katolícke rodiny sa nemusia „chovať ako králiky“ a že by mali obmedziť počet detí.

Stále sa však dôrazne vyslovil proti „umelej antikoncepcii“ a poznamenal, že existuje veľa „prirodzených“ metód, ako zabrániť nechcenému tehotenstvu.

V júni František ako prvý pápež vyhlásil, že nemá právo odsudzovať homosexuálov. Pápež hlása tolerantnejší prístup k gayom, naďalej však tvrdí, že homosexuálny akt je hriech, hoci homosexuálna orientácia sama osebe nie je.

V roku 2011 sa v Británii uskutočnil katolícky prieskum, ktorý ukázal, že 9 z 10 respondentov podporilo rozsiahle užívanie antikoncepčných prostriedkov. Z toho sa vyvodil záver, že katolícka cirkev výrazne zaostáva za väčšinou veriacich.

V roku 2010 pápež Benedikt XVI. bezvýhradne podporil katolícku náuku o celibáte. V rozhovore pre 10 000 kňazov uviedol, že celibát je znakom viery.

Čo by mali robiť protestanti?

Protestantské cirkvi nemajú ani jedno centrum. Preto je mimoriadne ťažké vypracovať spoločný postoj k akejkoľvek otázke, najmä pokiaľ ide o etiku sexuálneho správania.

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby zvolal konferenciu protestantských vodcov, ktorí sa stretli v roku 2016, aby rozhodli, ako reagovať na výzvy, ktorým čelí kresťanstvo v 21. storočí.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.