Kazachstan: vláda sa sporí s ropným konzorciom
LONDÝN – Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) prinieslo informácie o spore vlády Kazachstanu s ropným konzorciom.
Objav obrovského ropného a plynového poľa Kašagan, jedného z najväčších objavených za niekoľko desaťročí, bol prísľubom lukratívneho budúceho toku príjmov pre nový nezávislý Kazachstan. Ale rýchlo sa ukázalo, že zabezpečiť produktivitu tohto ložiska, ktoré sa nachádza v Kaspickom mori, je ťažké.
Oneskorenia a výpadky nákladov počas jeho vývoja viedli k dlhotrvajúcemu napätiu medzi konzorciom ropných spoločností, ktoré pole prevádzkuje, a kazašskou vládou pod vedením bývalého vodcu Nursultana Nazarbajeva.
Potom, v apríli 2023, šesť a pol roka po začatí komerčnej ťažby, Nazarbajevov nástupca, prezident Kassym-Jomart Tokajev, začal prelomovú arbitrážnu žalobu proti konzorciu, Severokapsickej prevádzkovej spoločnosti, čo znamenalo nový, rázny prístup k jednaniu s veľkými ropnými spoločnosťami.
Spor v hodnote 160 miliárd dolárov, ktorý sa údajne týka údajných strát zo zisku, korupcie a porušovania environmentálnych predpisov, bol doteraz zahalený rúškom tajomstva. Uniknuté predbežné rozhodnutie, ktoré získala ICIJ, však teraz naznačuje, o čo ide: Kazachstan tvrdí, že NCOC si po skromných poplatkoch za ropu berie neuveriteľných 98 % príjmov z ropy.
Vláda tvrdí, že toto nerovnomerné rozdelenie príjmov vyplýva z dohody o rozdelení ťažby s konzorciom z roku 1997, ktorého akcionármi sú spoločnosti Shell, ExxonMobil, Eni a ďalšie.
Hoci arbitráž zostáva tajná, niektoré z týchto spoločností sa verejne ohradili proti tvrdeniu Kazachstanu, ktoré, ako varoval jeden z expertov, by mohlo odradiť „najdôveryhodnejších medzinárodných firemných partnerov“ krajiny.
„Podaním takejto rozsiahlej žaloby napriek jasným zmluvným podmienkam by kazašská vláda mohla zmeniť nálezisko ropy na nekonečnú súdnu bitku,“ povedal Paolo Sorbello, expert na kazašský energetický sektor.
„Na druhej strane, ak chcú akcionári NCOC zachovať vzťah, mali by pristúpiť k rokovaciemu stolu.“
Kazašská ropná analytická spoločnosť Energy Insight & Analytics (EXia) vo svojej minuloročnej správe odhadla, že v rokoch 2016 až 2023 Kazachstan prostredníctvom mechanizmu podielu na zisku v dohode o Kašagane získal 1,1 miliardy USD.
Celkovo podľa spoločnosti EXia Kazachstan v tomto období získal viac: 5,4 miliardy USD vrátane predaja ropy, daní, licenčných poplatkov a iných platieb z Kašaganu.
Spoločnosť NCOC v tomto období predala ropu v odhadovanej hodnote 55 miliárd USD, vypočítala spoločnosť EXia a poznamenala, že vývoj a prevádzka Kašaganu stáli medzinárodné ropné spoločnosti približne 86 miliárd USD.
„Percento zaplatené spoločnosti NCOC z produkcie ropy vyzerá obrovské, ale je v súlade so zmluvou, ktorú Kazachstan podpísal,“ povedal Paolo Sorbello, redaktor nezávislej kazašskej webovej stránky Vlast.kz a expert na kazašský ropný sektor. „Nemali by sme zabúdať, že štátna [ropná a plynárenská spoločnosť] KazMunayGaz je významným akcionárom NCOC, a preto tiež získava príjmy.“
Sorbello dodal, že pokračovaním v kašaganskej arbitráži Kazachstan riskuje, že si znepriatelí „niektorých zo svojich najdôveryhodnejších medzinárodných firemných partnerov“.
„Podaním takejto rozsiahlej žaloby, napriek jasným zmluvným podmienkam, by kazašská vláda mohla zmeniť nálezisko ropy pre celú generáciu na nekonečnú súdnu bitku,“ povedal Sorbello pre ICIJ. „Na druhej strane, akcionári NCOC by mali [prísť] k rokovaciemu stolu, ak chcú udržať vzťah pri živote, a nie ponúkať jednorazové platby stonásobne nižšie, ako žiada vláda.“
Kašaganské pole (kazašsky: Қашаған кен орны, Qaşağan ken orny) je podmorské ropné pole v kazašskej zóne Kaspického mora.
Pole objavené v roku 2000 sa nachádza v severnej časti Kaspického mora neďaleko mesta Atyrau a spolu s poľom Tengiz sa považuje za najväčší objav za posledných 30 rokov. v čase objavenia bolo druhým najväčším ropným poľom na svete.
Odhaduje sa, že Kašaganské pole má vyťažiteľné zásoby približne 13 miliárd barelov ropy.