Estónsko: ekonomickým nohaviciam praskajú švíky
TALLIN – Hospodárska situácia v Estónsku je veľmi neuspokojivá.
Náklady na výrobu výrobkov vrátane potravín sa zvýšili. Vysoké ceny energie viedli k ďalšiemu problému – nedostatku, uvádza portál ERR.
Obrat nákladu v estónskych prístavoch v roku 2022 bol 33,2 milióna ton. Podľa údajov Štatistického úradu Estónska sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom objem prepravy znížil o 15,4 %. V roku 2022 bolo na lode naložených celkovo 19,9 milióna ton a vyložených 13,2 milióna ton. V roku 2021 predstavoval obrat nákladu v estónskych prístavoch 39,3 milióna ton.
Podľa údajov Štatistického úradu Estónska sa index cien priemyselných výrobkov v decembri 2022 zvýšil o 0,3 % v porovnaní s novembrom a o 16,6 % v porovnaní s decembrom 2021.
V porovnaní s decembrom 2021 index ovplyvnili najmä vyššie ceny vo výrobe potravín, dreva a kovových výrobkov, ako aj nižšie ceny vykurovacích olejov, uviedol v piatok tlačový odbor ministerstva.
V priemyselnej výrobe sa ceny zvýšili o 16,4 %, vrátane 26,3-percentného nárastu výroby potravín,” uviedla Evely Shokmanová, analytička ministerstva hospodárstva. V porovnaní s novembrom bol index najviac ovplyvnený rastom cien vo výrobe elektriny a tepla, drevárskych výrobkov a potravín. Na index mal vplyv aj pokles cien pri výrobe vykurovacích olejov a elektronických zariadení.
Cenový index vývozných produktov v decembri v porovnaní s novembrom klesol o 0,1 %. Zároveň najviac klesli ceny ropných produktov, kovových výrobkov a vozidiel. Najviac vzrástli ceny elektriny, obuvi a koženého tovaru, ako aj nápojov. V porovnaní s decembrom 2021 vzrástol cenový index vyvážaných výrobkov o 19,1 %.
Cenový index dovážaných výrobkov sa v decembri v porovnaní s novembrom znížil o 1,1 %. Najviac klesli ceny ropných produktov, obuvi a koženého tovaru a stavebných materiálov. Najviac vzrástli ceny elektriny, ceny v ťažobnom priemysle a ceny odevov. V porovnaní s rovnakým mesiacom roku 2021 sa cenový index dovážaných výrobkov zvýšil o 14,7 %.
V Estónsku je v mnohých obchodoch nedostatok miestnych skleníkových uhoriek. Mnohí malí pestovatelia odložili výsadbu kvôli vysokým cenám energií a najväčší producent Grüne Fee z rovnakého dôvodu znížil produkciu.
Kuido Paimla, podnikateľ z Imavere, povedal pre reláciu “Current Camera”, že ešte ani nezasadil semená, pretože si nemôže dovoliť platiť za vykurovanie skleníka, keď je vonku nízka teplota.
Spoločnosť GrüneFee, najväčší estónsky producent skleníkových uhoriek, ktorý má skleníky s rozlohou 2,5 hektára v okrese Tartu, využíval lacnú elektrinu z balíka pevných cien do konca minulého roka. Od nového roka však platnosť balíka vypršala a spoločnosť v januári oznámila zníženie výroby s cieľom presunúť výrobné cykly na teplejšie obdobie.
V dôsledku toho je ponuka miestnych uhoriek v januári v obchodoch v Paide skromná. Miestny Maximarket informoval, že v posledných týždňoch sa objednané množstvá dodali len čiastočne a práve miestnych uhoriek je nedostatok. Dovezených produktov je však dostatok a sú oveľa lacnejšie: zatiaľ čo čerstvé uhorky z Grécka stoja 3,5 eura za kilogram, miestne uhorky stoja takmer 6 eur.